Azt mondta: a török csomóponttól különböző irányokba ágazhat majd el a gázvezeték, vagyis onnan ugyanúgy eljuthat az orosz földgáz a közép- és kelet-európai országokba, mint a Déli Áramlaton keresztül. A nagykövet azt hangoztatta, hogy az Ukrajnát elkerülő gázvezetékrendszer megépítése Bulgária és az Európai Unió ellenállásán bukott el, és tagadta, hogy taktikai okokból állítanák le a beruházást, vagy azért, mert a Gazpromnak elfogyott volna a pénze.
Az amerikai drágább
Rendkívül drága lenne amerikai palagázzal kiváltani az orosz földgázt – jelentette ki Magyarország élőben című műsorunkban Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője. Azt mondta: a tengerentúli energiahordozó körülbelül 50 százalékkal drágább, mint az orosz földgáz, ráadásul az is kérdéses, hogy mekkora mennyiség áll belőle rendelkezésre.
– Ha Oroszország az európai energiapolitikájából némileg enged, akkor ez az Egyesült Államok számára lehet hosszú távon jelentős. Ugye ők a palagázt négy-öt év múlva már tudják exportálni jelentős költséggel. Úgy számoltuk, hogy olyan 7 euró körül 1000 köbmétere az orosz földgáznak, és 9-11 euró körül lehet esetleg majd az amerikai földgáznak az ára – vélekedett Barcza György.