A lap cikkében kifejti: itthon a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően sikerült megóvni az állományt a betegségtől, ezzel piaci előnyre tettek szert a magyar gazdálkodók. Kínában ugyanis a betegség miatt több száz millió sertést kellett levágni, az ott keletkezett hiányt pedig elsősorban uniós húsáruval igyekeznek pótolni. A magyar sertéshús iránti keresletet tovább növeli, hogy a szomszédos Romániában is nagy pusztítást végzett a járvány.
Az NAIK Agrárgazdasági Kutató Intézet piaci árinformációs rendszerének adatai szerint február első napjaiban az élő sertés felvásárlói ára kilónként már elérte 495 forintot.
Menczel Lászlóné, a Vágóállat- és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára szerint az árak korábban nem látott emelkedése kiváló lehetőségeket rejt magában az ágazat fejlesztésére.
A tapasztalatok azt mutatják - hívta fel a figyelmet a VHT titkára -, hogy a gazdálkodók a többletnyereséget nem az állományaik bővítésére használják fel. Most van lehetőség arra, hogy olyan fejlettebb technológiát vezessenek be, ami tovább csökkenti az önköltséget, és megfelel a piaci elvárásoknak - mutatott rá Menczel Lászlóné.
A várakozások szerint a sertéstartók számára kedvező piaci környezet még jó ideig változatlan maradhat. A cél az, hogy a hazai állományban továbbra se jelenjen meg az afrikai sertéspestis. A járványvédelemben segítséget jelenthet az állattartó telepek korszerűsítését célzó vidékfejlesztési pályázat újranyitása is. A tervek szerint mintegy egymilliárd forint áll majd a sertéstartók rendelkezésére, hogy olyan beruházásokat hajtsanak végre, amelyek segítenek megelőzni a kór megjelenését a telepeiken.
Magyar Nemzet, MTI