A lap emlékeztetett, a szakszervezetek, a munkáltatói érdekképviseletek és a kormány az Európai Unió minimálbér-irányelvének értelmében abban állapodott meg, hogy a kötelező legkisebb munkabér összege 2027-re eléri a rendszeres bruttó átlagkereset, vagyis a pótlékok, jutalmak és juttatások nélkül számolt átlagfizetés 50 százalékát. Az erről szóló rendelet-tervezet a következő hetekben várhatóan meg is jelenik.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2027-ben a magyar minimálbér összege bruttó 375 000-400 000 forint lehet.
A pontos összeg a következő évek átlagkereset-emelkedésétől függ, de mind az érdekképviseletek, mind a kormány úgy számol, átlagosan évi 12 százalékos lesz a legkisebb kereset emelésének mértéke. A szociális partnerek a pontos menetrendről még egyeztetnek, de az már szinte biztosra vehető, hogy
a legalább három évre szóló bérmegállapodás egyik legfontosabb lépése az lesz, hogy a minimálbér a jelenlegi bruttó 266 800 forinthoz képest legalább 40,5 százalékkal, de nagyobb béremelések esetén akár 50 százalékkal is magasabb legyen.
A Mandiner közben több forrásból is úgy értesült, hogy a bértárgyalások újabb szakaszában a közvetlenül akár 750 ezer munkavállaló alapbérét jelentő, jelenleg bruttó 326 ezer forintos garantált bérminimum jövőjéről kell dönteni.
Az már borítékolható, hogy a jelenlegi, országos szinten megállapított, egységes garantált bérminimum a minimálbér jelentős emelése miatt nem maradhat meg.
A teljes cikk a Mandiner oldalán olvasható.