Tíz nagyáruház közül hét van külföldi tulajdonban, amitől a kormány nem boldog – állapítja meg magyarországi tudósításában a Reuters. A brit hírügynökség hozzáteszi, hogy a magyar kormány szerint a multiláncok gyengítik a hazai vállalkozásokat, ezért akarják kiűzni őket Magyarországról. Ezt szolgálja szerintük a felügyeleti díj növelése, de az az új szabályozás is, amely szerint a két évig veszteséges boltok a jövőben nem árulhatnak majd napi fogyasztási cikkeket. „Sok torzulást tapasztalunk: indokolatlanul alacsony árak, dömpingárak, veszteséges működés éveken keresztül, ezek azok a praktikák és jelek, amelyeket el kell törölni” – mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő.
A Reuters szerint az Auchan megkülönböztetőnek tartja az intézkedést, ahogy a brit Tesco, a Lidl, az Aldi és a Metro áruházlánc is. „A cégek többsége öt, hat, hét évig veszteséget termel egy új országban, de nem tovább. Ezért elég furcsa döntés, hogy büntetik a növekedésre törekvő és munkalehetőséget teremtő cégeket. Aligha kétséges, hogy a nagy multinacionális cégek konzultálnak az ügyvédeikkel” – vélekedett Bryan Roberts, a Kantar Retail Tanácsadó Iroda kiskereskedelmi igazgatója.
A Reuters tudósítása a Magyar Piacszövetség felmérésére hivatkozva azt állítja: a magyar vásárlók többsége nem szeretné, hogy a külföldi cégek távozzanak az országból. A külföldi cégek a vasárnapi zárva tartásról szóló tervet is bírálják, annak ellenére, hogy hasonló szabályozás Németországban, Ausztriában, de Franciaországban is létezik. A brit hírügynökség elképzelhetőnek tartja, hogy ennek bevezetése a bevásárlóturizmust fogja ösztönözni a határ mentén.