„Az a legelső és legfontosabb, hogy átjárható-e, mert ha nem, akkor ugye nincsen huzat” – magyarázta a Hír TV-nek egy kéményseprő egy füstelvezető ellenőrzése közben. Azt vizsgálta, nincs-e benne letapadás, ami akadályozhatná a szén-monoxid távozását. Ha ugyanis visszaáramlik a lakásba, mérgezést okoz.
Idén senki sem vesztette életét szén-monoxid-mérgezésben, ehhez az is hozzájárult, hogy a kerületi önkormányzatok 1500 szén-monoxid-jelző készüléket juttattak el – pályázat alapján – a szociálisan rászoruló családokhoz. A készülék nem csak hibás kémény miatt riaszthat.
– Jellemzően a konyhai elszívók, fürdőszobai ventilátorok, amik nem működhetnek együtt a nyílt égésterű tüzelőberendezésekkel. Ugyanis vákuumot okoznak a lakás légterébe és a kéményen keresztül visszaszívják az égésterméket. Azt tudjuk mondani, a tavalyi halálesetek mögött minden esetben ilyen jellegű dekompressziós hatás állt – nyilatkozta Kovács Balázs, a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. ügyvezető igazgatója.
A kéményeket évente egyszer kell ellenőriztetni. Aki elmulasztja, annak pótdíjat kell fizetnie. Az utóbbi négy évben azonban egyre többen veszik komolyan a figyelmeztetéseket. „Kevesebb mint harmadára csökkent az életveszélyes kémények aránya, míg 2010-ben ez négy százalék fölött volt. Mára ez egy-másfél százalék között van” – mondta Bagdy Gábor, a Fidesz–KDNP főpolgármester-helyettese.
A főpolgármester helyettese szerint a lakosság és a szolgáltató cég együttműködésének javulása annak is köszönhető, hogy a rezsicsökkentés nyomán a kéményseprés díja a felére csökkent a fővárosban. A kormány még a fűtési szezon előtt csökkentette 3,3 százalékkel a központi fűtés árát.