kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021 tavaszán megalkotta azt a hosszú távú stratégiát, amelyben az intézmény és fenntartó alapítványa Kecskemét város belföldi és nemzetközi pozícionálásában kiemelt szerepet vállal.
A Neumann- modell lényege, hogy egy egyetem egy várossal és a városban működő stratégiai partnerekkel, cégekkel, azaz a vállalkozások, a város és az egyetem közreműködésével hogyan tudunk egy világraszóló innovációs ökoszisztémát építeni, mondta Csizmadia Norbert, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A helyszín pedig ez: az egykori szovjet laktanya kétszáz hektáros területe. A projekt egy olyan emberközpontú, fenntartható, okos városi megoldásokat használó új városrész koncepcióját tartalmazza, amely a térség vonzerejét növeli, és amely az ott kialakított, jövőbe mutató életforma víziójával az életképes alföldi urbanisztika megvalósítására nyújt lehetőséget.
Zoboki Gábor Kossuth- díjas építész így fogalmazott: "A smart city világát egy kicsit továbbgondoljuk, ezért mi ezt wise citynek hívtuk. Mi lényegében egy új közösségnek a lakó-, munka-, szórakozási helyét kívánjuk megteremteni."
A kétszáz hektáros terület tulajdonjoga részben az egyetemi alapítványé, részben pedig a városé.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere (Fidesz- KDNP): "Kevés városnak adatik meg az a kiváltságos helyzet, hogy egy ilyen hatalmas, nagyléptékű területegysége álljon üresen. És lehessen rajta ilyen modellszerű fejlesztési koncepciót összeállítani. És kevés városnak adatik meg az a lehetősége, hogy egy hatalmas szövetségi partnerháló áll mind emögött."
A város fejlődésének köszönhetően a következő néhány éven belül óvatos számítások szerint is legalább ötezerrel nő a munkavállalók száma.