Két nehéz év után tudtak megállapodni arról, hogy hét százalékkal emelik a garantált bárminimumot és kilenc százalékkal a minimálbért – emlékeztetett a megállapodás aláírása után Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára a Magyar Nemzet beszámolója szerint.
– A 2026-os és a 2027-es években 13 százalékos minimálbér-emelést vállaltunk – tette hozzá. Szerinte elmentek a falig, de jó megállapodás született a bérekről.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője kiemelte: a munkavállalói oldal részéről nehéz tárgyalássorozat végére került pont, idén kifejezetten nehéz volt a megállapodás a körülmények miatt, gazdasági nehézségek mellett és háborús időben kellett megegyezésre jutni.
– 2016-ban két és fél évre szóló megállapodás született, ennek folytatása a jelenlegi bérmegállapodás. Olyan három évre szóló bérpályát sikerült felállítani, melyben 9 százalékkal, 13 százalékkal, majd 14 százalékkal nő a minimálbér. Büszkék lehetünk Magyarországra, hiszen azon hat ország egyike vagyunk, ahol a minimálbér igazítása az uniós elvárásokhoz már megtörtént – jelezte Mészáros Melinda. Hozzátette: a kompenzációs rendszert is rögzítették a megállapodásban.
Soha nem látott mértékű a mostani minimálbér-emelés
– A gazdaságnak van két fontos szereplője, megvannak a képviselőik, és az a jó, ha a kormánynak minél kevesebb szerepe van a bérmegállapodás létrejöttében – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a hároméves bérmegállapodás aláírása után. Mint mondta, amikor távol vannak egymástól az álláspontok, akkor van szükség a kormány segítéségére. – Nem akarunk változtatni azon, hogy a bérekről azok állapodjanak meg, akik a gazdaságot működtetik – tette hozzá.
Jelezte, hogy a háború súlyosan érinti az európai gazdaság minden szereplőjét, ami magas inflációhoz és alacsony növekedéshez vezetett. Szerinte a béke szélesebb lehetőségeket jelent a magyar gazdaság számára, ezért várták meg az amerikai elnökválasztás eredményét.
A bérmegállapodás arra a koncepcióra épül, hogy sikerül 2025-öt békeévvé tenni,
és a gazdaság fejlődését is egy békeévben elvárható ívben képzeljük el – hangsúlyozta a miniszterelnök, majd jelezte, hogy a kormány szerint jövőre a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés reális.
Gratulált a résztvevőknek, mondván, a megállapodáshoz államvezetési képességre volt szükség a felek részéről. – A részérdeket csak akkor tudjuk érvényesíteni, ha közben nem rombolunk.
Fontos a nemzeti elkötelezettség az egész iránt, egymás iránt
– hangsúlyozta. Fontosnak nevezte, hogy olyan megegyezés jöjjön létre, amely a nemzeti öntudat mentén a másikra is gondol, nem csak a saját érdeket tartja szem előtt.
Nincs más hátra, mint hogy a megállapodásban foglaltakat betartsuk, ami nem lesz egyszerű. A 9, 13 és 14 százalékos emelkedés mögött hatékonyság és termelékenységjavulás is meghúzódik, enélkül nem lehet kitermelni az elképzelt emelést
– jelezte a kormányfő.
Orbán Viktor nemzetközi szinten nézve történelmi mértékűnek értékelte a megállapodást. Soha nem látott mértékű a mostani minimálbér-emelés, összesen 43 százalék. Uniós szinten az elmúlt harminc évben csak egyszer volt ilyenre példa.