„Látható, hogy ez egy tüzes piros színű, és nem mély vér színe van, mint a külföldinek, (…) egy kínainak, vagy bárhonnan jön. Ízre édes, kellemes paprikaízt tud adni, a kínainak viszont semleges, inkább kesernyés íze van. Nem színezik az ételt, csak rontják az ételt.” – A magyar és a kínai termék közötti különbségeket sorolta egy sándorfalvi paprikatermelő. A költségek itthon rendkívül magasak, ezért nehezen tudnak versenyezni az import árakkal. „A kézműves paprikák mind kézimunka-igényesek, kézzel csinálunk mindent, kézzel kiszedünk belőle szemetet, csumát, mindent, ami nem oda illő, rossz paprikát, és ez igencsak megdobja az árát neki. Ellenben, ami külföldről bejön, ott mindenestől beőrölnek” – nyilatkozta Csúri László paprikatermelő.
A szakemberek szerint a mennyiséget tekintve lehetetlen versenyezni az importtal. Ezért a magyar termelőknek inkább a kiváló minőségre kell törekedniük, akár úgy is, hogy változtatnak az eddigi technológiákon. „Több útja lehetne annak, hogy a versenyben kicsit előrébb jussunk, bár nem fogjuk tudni utolérni a kínaiakat, meggyőződésem. A termelés területén sajnos szakítani kell a régmúlt, hagyományos paprikatermesztéssel, és az intenzív paprikatermesztés irányába kell lépni. Öntözés, csöpögtető öntözés, kiváló tápanyag-gazdálkodás, és a többi. Hát a másik, amit megítélésem szerint egy fontos lehetőség lenne, az inkább országosan az áfa. Az áfához kellene hozzányúlni, hiszen a 27 százalékos áfa, az egy irtózatosan magas ár” – vélekedett Molnár Albert, a Paprika Molnár Kft. tulajdonosa.
Egy magyar család átlagosan másfél kiló fűszerpaprika-őrleményt használ fel egy évben, így körülbelül 1500 forinttal kellene többet fizetni a hazai termékért, mégis egyre többen választják az olcsóbb, bár rosszabb minőségű kínai őrleményeket.