„Az elsőt nehezebb nyírni, mint az öregebb állatot” – nyírják a birkákat egy váncsodi farmon. A húsvétra szánt bárányokat már elvitték a felvásárlók. A gazdaság vezetője azt mondja hiába viszik külföldre az állatait, túl magasak a költségek, ezért nem vár idén hasznot. – Több mint 100 forinttal kevesebbet kapunk, mint előző évben, ez azt jelenti, egy 20-24 kilós bárány az 800 forintot hoz kilónként, és ez kevés a mai költségviszonyok és gazdálkodási viszonyok között – fogalmazott Rezes Gábor családi gazdálkodó.
Azok a gazdák szerencsésebbek akik támogatást tudnak igényelni. A szakemberek azt mondják: hiába van kevesebb bárány, az árak mégis csökkentek idén. A táp és és a takarmány ára viszont az egekbe szökött. – Valamit ellensúlyozott, az hogy a forint romlott az euróhoz viszonyítva, ezért a gazdák forintban kevésbé érezték meg, nem volt olyan látványos a visszaesés – közölte Jávor András, a Juh Terméktanács elnökségi tagja.
Néhány éve még elérte a 200 ezret a húsvétkor értékesített bárányok száma. Ez most 30 ezerrel csökkent. A legtöbb állatot külföldre viszik: 95 százalékát Olaszországba, de még Japánba is vittek néhány kamionnal. Az itthoni fogyasztás egyre csökken: a magyar vásárlók közül kevesen tudják megfizetni a kilónként 3000 forintos bárányhúst.