A patikusok szerint sokan a megszokott gyógyszert keresik és akkor váltanak egy olcsóbbra, ha a két termék ára között jelentős a differencia. „Úgy érzem, ez nem volt jelentős árváltozás. Belenézegettem egy kicsit a listákba, hogy mennyi, hát 150-200 tételt néztem végig úgy, kutyafuttában, abból körülbelül 30 gyógyszer volt, aminek 100 forintnál nagyobb árváltozása volt, a többi 100 forint alatti árváltozás volt” – mondta Gaál Emese gyógyszerész.
Minden olyan esetben, amikor egy gyógyszerért többet kellene fizetnie a betegnek, van generikus, vagyis ugyanolyan hatóanyagot tartalmazó, viszont olcsóbb készítmény. A kezelőorvost és a gyógyszerészt is törvény kötelezi arra, hogy erről tájékoztassa a pácienst. „Egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel, és erre van egy kimutatás is, hiszen a gyógyszertárak kapnak kompenzációt a kiesett árréstömeg után. Amikor elkezdődött ez a generikus helyettesítési program, akkor tulajdonképpen a helyettesítések aránya 15 és 20 százalék között volt valahol, jelen pillanatban viszont a 60 százalékot is eléri már” – mondta Sándor Csaba, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke.
A gyógyszerek ára a vaklicitnek nevezett árverseny miatt változott. A gyártóknak úgy kell árajánlatot adni egy-egy gyógyszerre, hogy nem tudják, hogy a konkurencia milyen árral pályázott. „Félévente versenyt hirdetünk azok között a gyógyszerek között, amik ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, csak más dobozban, más kiegészítőkkel együtt vannak becsomagolva. Ennek az árversenynek az eredményét láthatjuk most, október elsejétől is. Ezek a versenyző termékek zömében a vérnyomáscsökkentők, a koleszterinszint-csökkentők, tehát azok között a gyógyszerek között vannak, amit a lehető legtöbben szednek, amit nagyon sok beteg, nagyon sok rászoruló használ” – mondta Bidló Judit, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezetője.
A vaklicit 2011-es bevezetése óta a betegek által fizetett térítési díjak három év alatt 12,5 milliárd forinttal csökkentek, vagyis ennyi pénz maradt a pénztárcákban. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár körülbelül 35 milliárd forintot takarított meg, ebből a pénzből pedig új terápiás gyógymódokat vezettek be az egészségügyben.