"Teljesen reális, hogy Magyarországon 2028-ra minimálbér ezer euró legyen" – ezt mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kihelyezett, háromnapos kormányülést követő kormányinfón, Geszten, ahol az eddig ismert gazdaságpolitikai lépéseken felül további intézkedésekről tárgyalt meg a kabinet.
A kormányülésen napirendek voltak a béremelések is. Hangsúlyozta Gulyás, azt szeretnék továbbra is, ha a munkaadók és a szakszervezetek több éves bérmegállapodást kötnének, ami lehetővé tenné a nagy arányú minimálbér és garantált bérminimum-emelést, valamint ezek hatásaként az átlagbér gyors emelését.
Korábban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszélt először arról, hogy 2028-ra elérheti az ezer eurót a hazai minimálbér. Az uniós minimálbérről szóló irányelvnek megfelelően 2027-re a hazai minimálbérnek fel kell zárkóznia a rendszeres bruttó keresetek 50 százalékára.
Ez úgy történhet meg, hogy egy hároméves bérmegállapodással 11-12 százalékkal emelkedne évente a minimálbér.
Ahogy korábban megírtuk, idén már nyáron elindultak a minimálbér-tárgyalások, ennek oka, hogy november 15-ig pontosan ki dolgozniuk a szociális partnereknek az uniós minimálbérről szóló irányelv hazai gyakorlatba történő átültetésének lépéseit. A készülő megállapodás terve ugyan még formálódik, és számos pont tisztázásra vár, de az már most látszik, hogy csak a 2016-os hatéves bérmegállapodás lesz hozzá mérhető. Annál is inkább, mert rendszerszintű változtatásokra lehet számítani, ha a munkaadók és szakszervezetek megegyeznek a garantált bérminimum megszüntetéséről.
Ha január elsejével valóban 12 százalékkal emelkedne a minimálbér, akkor 2025-től akár elérhetné a bruttó 300 ezer forintot.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt