2024. 11. 23. Szombat Kelemen, Klementina napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Sajtóklub 08:05

Gazdaság

Folyamatosan javul az életminőség

A KSH adatai szerint egyre inkább boldogok és biztonságban érzik magukat a magyarok. Minden bizonnyal ennek is köszönhető, hogy megfordult az elvándorlási trend, és tavaly már közel kétezerrel többen jöttek haza Magyarországra, mint ahányan külföldre vándoroltak. A felmérésekből az is kiderül, hogy a családos, gyermeket nevelő emberek a leginkább elégedettek az életükkel.

  • Folyamatosan javul az életminőség

Tavaly többen jöttek haza Magyarországra, mint ahányan kivándoroltak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarország 2018 című összefoglaló anyagából, amely szerint a 2018-ban külföldre távozó 18 150 magyar állampolgár közel háromnegyede 40 évesnél fiatalabb, 53 százalékuk férfi, és túlnyomó részük – 66 százalékuk – nőtlen vagy hajadon volt.

Mindeközben húszezer korábban kivándorolt magyar állampolgár tért vissza hazánkba tavaly. A visszavándorló magyarok 31 százaléka Ausztriából, 25 százaléka Németországból, 22 százaléka pedig az Egyesült Királyságból érkezett haza. A visszatérők 65 százaléka 40 évesnél fiatalabb, és 56 százalékuk férfi. Ez a csoport is jellemzően – 53 százalékban – hajadonokból és nőtlenekből áll. Ugyanakkor a házasok aránya körükben 35 százalék, ami magasabb, mint a kivándorló magyaroknál – derül ki a KSH adataiból.

Az elvándorlási trendek megfordulása mögött húzódó okok egyike lehet, hogy Magyarországon az elmúlt években nőtt az emberek úgynevezett szubjektív jólléte, ami azt jelenti, hogy a magyar állampolgárok egyre inkább elégedettek életkörülményeikkel.

A 16 éves és annál idősebb lakosság élettel való átlagos elégedettsége 2018-ra – tízes skálán mérve – 6,51-ra nőtt, ami magasabb a 2013 óta folyamatosan mért átlagértéknél. A KSH összeállításából kiderül, hogy az élettel való elégedettség az életkor növekedésével fokozatosan csökken. Minél idősebbek vagyunk, annál kevésbé értékeljük pozitívan helyzetünket. Az iskolai végzettség, valamint a jövedelem szintjének emelkedésével párhuzamosan nőtt az élettel való elégedettség is. Mindezek mellett a településtípus is befolyásolja a szubjektív jóllétet: minél nagyobb lélekszámú településen éltek a válaszadók, annál elégedettebbek voltak.

A felmérésekből az is kiderül, hogy a családban élők elégedettebbek sorsukkal, mint az egyedülállók. A 2016-os mikrocenzus során fölvett adatok szerint az emberek érzelmi állapotát az is meghatározza, hogy milyen típusú családban élnek. A párkapcsolatban élők ugyanis boldogabbak voltak, mint az egyedülállók, illetve a gyermeküket egyedül nevelő szülők. A boldogságérzetet az is befolyásolja, hogy él-e a családban gyermek, hiszen a gyermektelen élettársi kapcsolatban élők, a gyermeket nevelő házaspárok, valamint a gyermekes élettársak mintegy háromnegyede érezte magát mindig vagy többnyire boldognak, ami lényegesen meghaladja az egyszülős családokban élők körében mért 55 százalékot, valamint az egyedülállók esetében mindössze 52 százalékos adatot.

Nőtt a Magyarországon élők biztonságérzete, valamint a rendőrségbe és a jogrendszerbe vetett bizalom is 2013 és 2018 között, viszont enyhén csökkent a válaszadóknak a politikai rendszerbe és emberekbe vetett bizalma. A lakosság biztonságérzete sötétedés után a közterületen évről évre egyre nőtt: míg 2013-ban a megkérdezettek 65 százaléka számolt be arról, hogy nagyon vagy eléggé biztonságban érzi magát, addig 2018-ban ez az arány már 83 százalék volt. A magukat biztonságban érzők aránya mindegyik településtípus esetében javult, a közöttük lévő különbség pedig csökkent 2013 és 2018 között. A vizsgált időszakban továbbra is a községek lakóinak biztonságérzete volt a legmagasabb hazánkban.

Magyar Nemzet

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Bejrút közponjára mért csapást Izrael

Bejrút közponjára mért csapást Izrael

Az izraeli légierő csapást mért a Hezbollah síita szervezet feltételezett helyszínére a libanoni főváros központi részén szombat hajnalban. Legalább négyen meghaltak, a sebesültek száma 23 - közölte a libanoni egészségügyi minisztérium.

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Növekszik az átlagkereset  + videó

Növekszik az átlagkereset + videó

A minimálbérről Magyarországon a munkaadók és a munkavállalók állapodnak meg, de a kormány üti rá a megállapodásra a pecsétet - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Komoly fejlődés tapasztalható a magyar-kazah gazdasági kapcsolatokban  + videó

Komoly fejlődés tapasztalható a magyar-kazah gazdasági kapcsolatokban + videó

"Magyarország és Kazahsztán együttműködése egyértelmű sikertörténet, és most ennek az együttműködésnek egy ugrásszerű növekedése előtt állunk, hiszen hosszú előkészítő munkát követően több jelentős magyar vállalat is komoly beruházásokat fog végrehajtani Kazahsztánban." Így fogalmazott Szijjártó Péter.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!