A reform élelmiszerek mellett a söripar használja fel a legtöbb árpát, az időjárás azonban nem kedvezett a növény fejlődésének.
„Nem vagyunk boldogak, mert az előző éveknek durván a felét sikerült betakarítani ebben a régióban a táblákról, ez azt jelenti, hogy 3-3,5 tonna termésátlaggal kellett, hogy megelégedjünk. Ennek van ugyan némi árfelhajtó hatása a termelői oldalon, de mivel a világpiaci ár nem mozdult igazán jelentőset, ezért inkább csak a szállítási távolságok befolyásolják” – mondta a mezőgazdasági főmérnök, Domján Sándor a Hír TV-nek.
A kevesebb árpa termés miatt a sörfőzdék áremelésre készülnek.
„Valószínűleg emelkedni fognak egy picit minimálisan az árak, ugye itt azt determinálják, hogy ilyen 5-10 százalékos emelkedés fog történni a következő időszakban a kisüzemi sörök területén is” – magyarázta az Ugar Brewery ügyvezetője, Magyar Zoltán.
Magyarországon egyre keresettebbek a drágább, de jó minőségű kézműves sörök. Itt nagyobb lesz a drágulás. A vásárlók nem örülnek az árváltozásnak.
„Senki nem örül ennek. Pláne én sem. Úgy hogy ha hétvégén elmegyünk valahova, általában ugye sört iszunk a melegbe, meg fogom gondolni azt, hogy most mennyi sört iszok” – adott hangot véleményének Ráduly Levente.
Az adatok szerint Magyarországon tavaly több mint 6 millió hektoliter sör fogyott.