Az eurózóna gazdaságát félti az OECD. A párizsi központú Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szerint az Európai Központi Banknak kell beavatkoznia, hogy véget vessen a válságnak. Az EKB-tól azt várják, hogy elkezdje vásárolni a tagállamok államkötvényeit. Így uniós pénzt pumpálnának a tagországok költségvetésébe.
„Az EKB-nak óvatosnak kell lennie. Az euróövezet továbbra is sebezhető. Most csökkentették a kamatot, ez élénkítheti a gazdaságot. Viszont közben az infláció négyéves mélyponton van és fennáll a veszély, hogy a folyamat deflációba fordul át, mint Japánban” – mondta az OECD szakértője.
A szervezet azután közölte az új jelentését, miután Brüsszelben elfogadták a 2014 és 2020 között érvényes, hétéves költségvetést. Ebben az EKB az eddiginél több jogot kap. A tagállamok kötvényeinek a felvásárlására elvben az EKB is hajlandó, de még nem csináltak hasonlót. „Az eurózóna csapdában van. A tagországok saját költségvetési gondjai az egész közösség kilábalását nehezítik. Különösen a görög, olasz, francia mutatók veszélyesek. Itt lehet szükség az EKB beavatkozására” – mondta egy ír elemző.
Az eurózónával ellentétben a magyar gazdaság kilátásaival elégedett az OECD. Jövőre már kétszázalékos gazdasági növekedést várnak, kétszer annyit, mint az eurózóna tagjaitól. Új megszorítást sem tartanak szükségesnek, a jegybank viszont megüzente, hogy az alapkamat további csökkentése kockázatos lenne a forint szempontjából.