Európának versenyhátrányt jelent az orosz gázfüggőség, az Európai Unió az energiaszükségletének 60 százalékát importálja, miközben Amerikában 10 százalék az arány – hangzott el a Külügyi Intézetben rendezett energetikai konferencián. Közép-Ázsia lehetne az alternatív beszerzési forrás, de az ottani kitermelés már Kínáé – emlékeztetett a 28 országot tömörítő, párizsi székhelyű Nemzetközi Energia Ügynökség vezetője, a magyar Varró László.
„Európában kényelmes, jól fizető munka lehet az embernek, hogy konferenciákat szervez arról, miként lehet a közép-ázsiai földgázt eljuttatni Európába. Ez felesleges időtöltés. Európa lemarad erről a hajóról. Egy hatalmas porszívót képzeljenek el a kínai határon, ami Közép-Ázsiából minden földgázt kiszivattyúz” – fogalmazott Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség igazgatója.
Kínában évente 2 ezer kilométer gázvezetéket építenek, miközben Európában még mindig csak terv a Nabucco, a Déli Áramlat, vagy az a vezeték, amely Azerbajdzsánból indulna.
„A magyar energiadiplomáciának két pillére van. Projekteket támogatunk, amelyek több forrást teremtenek, illetve bővítik a közép-európai és európai energiapiacot. Ezzel kapcsolatban támogatjuk minden szomszédunk belépését a közös energiapiacra. A horvát csatlakozás, illetve a Nyugat-Balkánon és még távolabb folytatott tárgyalások a magyar nemzeti érdekeket szolgálják” – közölte Martonyi János külügyminiszter.
Energiaipari szakértők arra számítanak, hogy a következő 2-3 évtizedben a zöld energiaforrások még nem veszik át a fosszilis tüzelőanyagok helyét.