Kaller József 20 éve foglalkozik dinnyetermesztéssel a Békés megyei Medgyesegyházán. Az idei felvásárlási árat kevesli, azt mondja, csak az önköltségét fedezi majd a várható bevétel. A termés minőségével viszont elégedett. „Önköltségi ár alatti lesz a bevételünk, ami nem egy jó termés évet jelent a gazdáknak bevétel oldalról. A termés minőségét, mennyiségét tekintve viszont nagyon jó évre számíthatunk. Kedvezett az időjárás a dinnye termeléséhez” – mondta a dinnyetermelő.
Országszerte 10 ezer család foglalkozik dinnyetermesztéssel. 2010-ben még mélyponton volt az ágazat, azóta a nemzeti dinnyeprogramnak köszönhetően már 6000 hektáron termelik a gyümölcsöt. Ez idén 240 ezer tonna görögdinnyét jelent. A Dinnyetermelők Országos Egyesülete már a hazai szezon kezdete előtt leállíttatná a külföldi dinnye forgalmazását. „Az importot állítsák le időben, hogy ne találkozzon a magyar dinnyével, hát találkozott. Még a múlt héten volt import, ezt erőteljesen kifogásoljuk” – fogalmazott Oravecz Tamás, a Dinnyetermelők Országos Egyesületének az elnöke.
Az agrárgazdasági államtitkár szerint idén sem marad a termelőkön a gyümölcs. Jelenleg a hazai dinnye felét értékesítik külföldön. A legtöbb export Cseh-, Lengyel- és Németországba kerül. „A jó minőségen megtermelt dinnyét akár belföldön, akár külföldön biztosan lehet értékesíteni. Nagy a kereslet rá. Európában, ki merem mondani, jelenleg a magyar dinnye a legjobb minőségű, ráadásul a konkurens nagy dinnyetermelő országoknál nagyon komoly hozambeli és minőségbeli problémák vannak” – mondta Czerván György agrárgazdasági államtitkár.
A magyar görögdinnyét tájegységenként, egymás után szedik le, ezért folyamatosan friss áru kerül az üzletekbe.