Az új rendelet szerint a kilós ár kiírására azért van szükség, mert így a vásárlók láthatják, hogy a kicsi és olcsó külföldi tojással ellentétben a magyar, nagyobb méretű tojásokkal jobban járnak.
A szegedi piacon a nagyobb kereskedők betartják az új szabályt. Szinte mindenhol kiírják a tojások kilós árát a darabár mellé. Szerintük ezzel a vásárlók jobban is járnak.
„A vevők nehezen fogadják el, nevetségesnek tartják, de szerintem logikus, hogy ki kell írni a tojásnak a kilós árát is, hiszen így tájékoztatják a vásárlót róla, hogy megéri vagy nem éri meg azt a tojást vásárolni” – mondta el egy kereskedő Szegeden.
A magyarországi tojástermelők jobban járnak a kilós ár jelöléssel, mert eddig gondot okozott, hogy a legkisebb méretű, külföldi S-es tojások letörték a normál vagy nagyobb méretűek árát. A vásárlók is jobban eligazodnak az árak között. A darabárat nézve a legkisebbek ugyan a legolcsóbbak, de a kilónkénti ár alapján a többi, nagyobb méretű tojás sokkal, 11-38 százalékkal olcsóbb. A vásárlók többségét egyelőre azonban nem érdekli, hogy mennyi a darab- vagy a kilós ár, a megszokott kereskedőnél vásárolnak.
A tojás kilónkénti árának feltüntetését a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ellenőrzi, annak elmaradása esetén fogyasztóvédelmi bírságot szabhatnak ki.