Uniós pénzből bővíti a zuglói önkormányzat a Csicsergő Óvodát. A Meseház bölcsődének már a látványterve is elkészült. Erre is az unió adott pénzt. Uniós támogatás nélkül azonban ezt sem tudná egyedül finanszírozni az önkormányzat.
– Az Európai Unió legfontosabb előnye az, hogy ilyen típusú forrásokhoz tudunk jutni. Egyik oldalról befizetők vagyunk, tehát mi is hozzájárulunk az uniós költségvetéshez, és a visszaosztásból nyilván szeretnénk, ha fejlesztések történnének az országban – mondta Papcsák Ferenc, Zugló polgármestere.
Harminc százalékkal kevesebb jutna
A fejlesztések egy része azonban elmaradhat az unió jelenlegi költségvetési tervezete miatt. A javasolt szabályok alapján 30 százalékkal jutna kevesebb pénz fejlesztésekre Magyarországnak a következő 7 évben. Ennek az az oka, hogy eddig Magyarország a GDP-je 3,5 százalékát kaphatta meg kohéziós forrásként. 2014-től viszont minden tagállam csak maximum 2,4 százalékot kaphatna. Emellett tárgyalnak az önrész mértékének emeléséről is.
– Úgy nem fogunk hazajönni, hogy 30 százalékos veszteségünk legyen – jelentette ki Győri Enikő. Az uniós ügyekért felelős államtitkár azt mondta, elképzelhetetlennek tartanak ekkora forráselvonást. „Ha igazán gyors eredményeket akarunk elérni a növekedés és a foglalkoztatás területén, akkor annak a legjobb eszköze a kohéziós politika. Fél évvel később ezt mért felejtjük el, és miért gondoljuk azt hirtelen, hogy ez az a politika, amit ilyen drasztikusan meg kellene vágni?”
Barroso megtartaná
Jose Barroso megtartaná a jelenlegi tervezetet. „Ha a strukturális alapok nem maradnak meg, a tagállamok többsége nem tudja garantálni a foglalkoztatás mértékét, a munkahelyek megőrzését, és nem tudja folytatni a költségvetési konszolidációt, és elmaradnának a szükséges strukturális reformok is. De ebből természetesen a befizető országok is részesednek, hiszen a cégeik részt vehetnek a legfontosabb fejlesztésekben” – tette hozzá az európai bizottság elnöke.
Kovács László szerint a kormány elvesztette az uniós döntéshozók jóindulatát, ezért nem számíthat megkülönböztetett bánásmódra Európában.
A 7 éves költségvetésében az agrártámogatásra felhasználható keret is csökkenhet. Ezzel szemben a magyar kormány azt szeretné elérni a csütörtökön kezdődő csúcstalálkozón, hogy az idei évi agrárköltségvetés legyen a viszonyítási alap.
A románok is vétóval fenyegetnek
Vétóval fenyeget a román miniszterelnök is a kohéziós pénzekről szóló uniós vitában. Victor Ponta a parlamentben azt mondta, hogy a nemzeti érdek nem lehet kompromisszum tárgya, ezért felszólította az államfőt a vétóra a brüsszeli csúcson. Ponta elfogadhatatlannak nevezte azt a korábbi uniós javaslatot, amely 75 milliárd euróval csökkentené a következő uniós költségvetés keretét.