Nehéz éveket él a svájci UBS. Először brókercsalás, majd az amerikai adóvizsgálat és az óriási veszteségek tépázták meg a bankóriás hírnevét és pénztárcáját. Most másfél milliárd dollárnyi bírságot kénytelen fizetni a londoni bankközi piacon alapvető mérceként használt Libor-ráta manipulálásáért. A svájci bank ezzel nagyjából háromszor akkora penzumot kapott, mint a Libor-botrányban szintén mélyen érintett Barclays.
– Ők az első bank, akik tényleg azt mondták, hogy vizsgálják őket a Libor-ügyben, amióta az egész botrány a Barclaystól kirobbant – mondta Brenda Kelly piaci elemző. Szóval azt hiszem, hogy igen, a várakozásoknak megfelelő a folytatás a Libor-ügyben – tette hozzá az elemző. Brenda Kelly úgy véli, az a tény, hogy az UBS-nek sikerült a japán Libor-rátát megváltoztatnia, elítélendő. A nagyon biztonságos banknak tartott svájci bank, amely az Egyesült Királyság második legnagyobb bankja megítélése szempontjából nagy gondot okoz majd ez a jövőben – fűzte hozzá.
Idén az HSBC a rekorder, 1,9 milliárd dolláros büntetésével. A brit bank pénzmosás és az Irán elleni szankciók megsértése miatt fizet.
– El tudom képzelni, hogy még több csontváz van a szekrényben, és valahol úgy gondolom, hogy a törvényhozóknak és a felügyeleteknek ideje lenne arra koncentrálni, hogy a bankok növekedésének helyreállítását megtervezzék és határt szabjanak ennek – közölte Michael Hweson piaci elemző. Úgy gondolom, hogy a felügyeleteknek óvatosnak kell lenniük a túl magas büntetésekkel – tette hozzá.
Több mint 12 bank érintett a nemzetközi Libor-botrányban. A legközelebbi büntetést a Royal Bank of Scotland kaphatja. Piaci információk szerint több mint félmilliárd dollárt fizethet majd.