Üresen maradt a Magyar Bankszövetség asztala a Civil Összefogás Fórum sajtótájékoztatóján. A pénzintézetek érdekképviselete nem volt kíváncsi a Békemenetet is szervező civilek javaslataira a devizaalapú hitelek rendezéséről.
„Két dolgot tartunk nagyon fontosnak ebben a kérdésben: az egyik, hogy a magyar bíróság jogerősen mondja ki, hogy devizaalapú kölcsönről van szó vagy forintkölcsönről, a másik, hogy jogerősen mondja ki, hogy az egyoldalúan emelt költségek, illetőleg a kamatok jogszabályba ütköznek vagy nem” – mondta Csizmadia László CÖF-elnök.
A Civil Összefogás Fórum jogászokból és közgazdászokból álló szakértői csoportja hatpontos ajánlást fogalmazott meg a kormánynak és a bankszövetségnek. Javasolják az árfolyamgátnál alkalmazott gyűjtőszámla megszüntetését, a kilakoltatások azonnali felfüggesztését, a lakóhelyhez közeli bérlakás felajánlását, a biztosítékul felajánlott ingatlan értékcsökkenésének banki elismerését és azt, hogy vessenek véget a bankok egyoldalú szerződésmódosítási gyakorlatának.
A CÖF egyik szakértője emlékeztetett arra, a legfőbb bírói fórum, a Kúria július elején precedensértékű ítéletben mondta ki, hogy a hitelszerződésben tételesen fel kell tüntetni valamennyi költséget, különben a szerződés semmis. A konkrét perben a bank az árfolyamréssel csak a teljes hiteldíjmutatóban kalkulált, de a költségek között nem említette meg.
„A folyósításkor és a törlesztéskor alkalmazott árfolyam feltüntetendő a szerződésben, mégpedig a költség körében, ezt mondta ki a Kúria. Erről egyébként a hitelintézeti törvény is rendelkezik: amennyiben nem tüntetik föl, a szerződés semmis. Így eljutunk arra, hogy megnyílik az eredeti állapot helyreállításának jogi lehetősége. Ezt azért nyomatékosítom, mert amennyiben a kormány ilyen megoldást választ, akkor erre egyáltalán nem lehet azt mondani, hogy nem jogállami megoldás, hiszen ez már benne van a bírói gyakorlatban” – jelentette ki ifj. Lomnici Zoltán jogász.
Népszavazást kezdeményeztek
Közben a magukat otthonvédőnek nevező szervezetek egyike, a Nem Adom a Házamat mozgalom népszavazást kezdeményezett az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált devizahitelesek védelmére. „Arról szólnak, hogy minden kilakoltatást fel kell függeszteni mindaddig, amíg ki nem derül, a forint- és devizahitelek jogszerűsége – mondta Póka László elnök. – A másik kérdés pedig az, hogy pénzintézeti tartozást ne lehessen végrehajtani bírósági eljárás nélkül, mint ahogy jelenleg folyik, hogy közjegyzői okirat alapján valakinek elveszik a házát, a jövedelmét és az egész életét.”
A kormány november 1-jéig adott időt a bankoknak arra, hogy az ügyfelek javára módosítsák a devizahitel-szerződéseket. A pénzintézetek az adósok helyett a kormánynak tettek ajánlatot. A részletek ugyan nem ismertek, de a nemzetgazdasági miniszter jelezte, hogy a bankszövetség nem a devizaalapú szerződések megszüntetésére tett javaslatot, ezért a kormány saját hatáskörben rendezi majd a kérdést.