Az új, húszezres debreceni stadiont is megtekintette a szaúdi delegáció. Új üzleti lehetőségeket keresnek, ami minkét fél számára előnyös lehet. Debrecen és térsége szerintük alkalmas erre. Az egyetemen – ahol például csaknem százötven szaúdi diák tanul – a rektor külön tárgyalásokat is folytatott a delegációval, többek között egy egészségipari zóna kialakításáról. „A mai beszélgetésen világosan kitűnt, hogy az egyetem jelentős szerepet játszik a régióhoz kötődő versenyképes szaktudásban, így a versenyképesség egy részét az egyetemhez lehet kötni” – mondta Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora.
Az üzletemberekkel és a városi vezetőkkel folytatott tanácskozáson a Hajdú-Bihar megyei iparkamara elnöke azt mondta, a két ország között most 500 millió dolláros a kereskedelmi forgalom. Ez az elkövetkező években akár a többszörösére nőhet. A szaúdiak emellett nagyobb volumenű befektetéseket ösztönöznek Magyarországon. „Ne csak egy szálloda valósuljon meg, hanem mellette különböző gyógykezelő központok is, vagy a termálturizmust összekötve más turizmusfajtával; és ha ez komplexum négy-öt funkciót be tud tölteni akkor nagyobb a hozadéka, nagyobb a profitja” – mondta Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
A szaúdi delegáció tagjai főként a mezőgazdasági termékek iránt mutattak érdeklődést, a befektetésekkel kapcsolatban pedig gazdasági klaszterek kialakítását szorgalmazták. „Ezeket a zónákat úgy kellene kialakítani – mondta Abdulrahman Al Mazi a Szaúdi–Magyar Üzleti Tanács társelnöke –, hogy a helyi önkormányzatokkal és az állammal együttműködve nagymértékű kedvezményeket, például adókedvezményeket kaphassunk. Ezzel sokkal nagyobb lenne a befektetési kedv, ami munkahelyeket és magasabb életszínvonalat biztosíthatna.”
A szaúdi delegáció csütörtökig tárgyal Debrecenben.