A törlesztésbe a versenyszférát is bevonnák, vagyis a cégek adókedvezményhez jutnának, ha átvállalnák alkalmazottjuk diákhitelét. A közszférában pedig az állami intézmények törlesztenének. A kormányülés már egy órája megkezdődött, az egyik fő napirendi pont a felsőoktatás.
Rogán: Több ezer hallgató eshet el a bejutástól
Több ezer hallgató esne el a felsőoktatásba való bejutás lehetőségétől, ha a kormány a tervezett 10500-nál jóval több teljes ösztöndíjas férőhelyet biztosítana 2013-ban - mondta a Fidesz frakcióvezetője Rájátszás című műsorunkban. Ha mind teljes ösztöndíjasok lennének, akkor ugyanebből a támogatásból körülbelül 36 ezer ember jutna el egyetemre vagy főiskolára - fejtette ki. Rogán Antal ugyanakkor hozzátette: a kabinet kész tárgyalni a hallgatói érdekképviselettel a keretszámok átcsoportosításáról.
Az MSZP ingyenes első évet javasol
Az MSZP viszont ingyenessé tenné a felsőoktatásba bejutó hallgatók számára a képzés első évét. Hiller István Rájátszás című műsorunkban azt mondta: igazságosabb volna, ha a szemeszter végén elért eredmények alapján osztanák el az ösztöndíjas helyeket. A volt szocialista oktatási miniszter ugyanakkor hangsúlyozta: nem ért egyet azzal, hogy a diákok a keretszámok szűkítése elleni tiltakozásul megbénították a kormányhivatalok működését.
A HÖOK felháborítónak tartja
Felháborítónak tartja a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, hogy egyes pártok a felsőoktatás ügyét megpróbálják kihasználni. Nagy Dávid a Hír TV-ben azt mondta: elutasítják ezt és a mai megmozdulásukra is legfeljebb magánemberként várják a politikusokat, párthovatartozásra utaló szimbólumokat, zászlókat nem szeretnének látni a demonstráción.
Petíciót adtak át Egerben
Nyílt levélben követelik a keretszámok visszaállítását a 2011-es szintre és a hallgatói szerződések eltörlését az egri főiskola diákjai. Petíciójukat a Heves Megyei Kormányhivatal képviselőinek adták át. Este fórummal folytatják a tiltakozást. A tüntetőkhöz középiskolai diákok is csatlakoznak. Pécsett a Leőwey Klára Gimnázium diákjai csütörtökön háromórás folyosói ülősztrájkot tartanak.
Csökken a felsőoktatásra fordítandó összeg
Ötödével, azaz mintegy 27 milliárd forinttal kevesebbet fordít jövőre a felsőoktatásra a kormány – írja a Világgazdaság. A lapnak Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora azt mondta: a keretszámcsökkentés miatt elképzelhető, hogy felsőoktatási intézmények zárnak be, a vidéki főiskolákat, egyetemeket azonban véleménye szerint kisegíthetik a helyi önkormányzatok.
A magyar rektori konferencia főtitkára szerint ha csökken a hallgatók létszáma, kevesebb oktatóra lesz szükség. Dubéczi Zoltán egyébként úgy látja: a kieső állami forrást részben magán- vagy vállalati forrásból lehetne pótolni, vagyis a felsőoktatási intézmények az eddigieknél jobban rászorulnának a külföldi hallgatók által fizetendő díjra.