Kína rendelkezik a világ sertés állományának a felével, valamint Kína a világ legnagyobb sertéshús előállítója és fogyasztója is.
Ugyancsak a kínai statisztikai hivatal adatai szerint a sertésállomány 15 százalékkal, 347,61 millió egyedre esett.
A csökkenő sertésállomány és sertéshústermelés miatt jelentősen emelkedett a húsféleség ára. Júniusban egy kilogramm sertéshús átlagára 17,8 jüan (750 forint) volt a május végi 14,2 jüan után.
A sertéshús kiskereskedelmi ára 26,45 jüan volt kilogrammonként június utolsó hetében, 33 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Az első fél évben a baromfihús termelése 5,6 százalékkal, a marhahúsé 2,4 százalékkal, a bárányé 1,4 százalékkal nőtt Kínában.
Kínában az első sertéspestissel fertőzött állományt tavaly augusztus elején fedezték fel.
Ázsiában először 2017 márciusában bukkant fel a betegség, mégpedig a Kínával szomszédos Szibériában. Az először Afrikában csaknem száz éve felfedezett betegség szinte kivétel nélkül halálos kimenetelű az állatok - Európában a sertések és a vaddisznók - esetében, de kórokozója az embert nem betegíti meg. A sertéspestis járványokat nehéz megfékezni, mivel nem létezik hatékony védőoltás ellene.
A sertéspestis járványt csak nagyon szigorú igazgatási és rendészeti intézkedésekkel lehet megállítani, az állattenyésztőknek pedig hatalmas anyagi veszteségeket okoz, hogy egyebek között meg kell semmisíteni a fertőzött állományt, fertőtleníteni kell a telephelyeket és hosszú ideig nem forgalmazhatják termékeiket.
MTI