Gőzerővel épülnek a budapesti lakóparkok. A most épülő lakások után még 5 százalék áfát kell majd fizetni a vevőknek. 2020-tól azonban megszűnik az új lakások kedvezményes áfakulcsa és újra a 27 százalékos sávba fognak esni az új építésű ingatlanok. Az ingatlan.com szakértője szerint a piac már elkezdte beárazni a változást és az árak már most is erős növekedésben vannak.
„Mi arra számítunk, hogy új lakások esetében mindenképpen magasabb fordulatszámra kapcsolnak az építtetők és a vevők is az elkövetkezendő másfél évben fogják megkeresni azokat az ingatlanokat, amiket szeretnének megvásárolni, ezáltal akár előrehozott vásárlásokra is sor kerülhet” – mondta Balogh László.
Vagyis a kereslet tovább fog nőni, ez pedig tovább hajtja majd felfelé az ingatlanárakat. Pedig a lakások drágulása már az elmúlt időszakban is jelentős volt.
„Nagyon tempósan, 12 százalékkal drágultak az új lakások az idei év második negyedévében és a használt lakásoknál is folytatódott a drágulás, több mint 10 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak. Elsősorban a fővárosi és a vidéki nagyvárosokban tapasztalható a legnagyobb áremelkedés” – tette hozzá Balogh László.
A fővárosban és a nagyvárosokban 20 százalék körüli volt a drágulás. De nemcsak a lakásépítések futottak fel, más beruházások, például irodaházak és turisztikai fejlesztések is húzták a beruházásokat 2018-ban. A Takarékbank vezető elemzője szerint azonban ennek folytatásához a termelékenység javítás elengedhetetlen lenne az építőiparban.
„320 ezer ember dolgozik Ausztriában is meg Magyarországon is az építőiparban, csak az osztrák építőiparnak a bruttó hozzáadott értéke 20 milliárd euró, a magyaré 6 milliárd. Tehát itt azért termelékenységben nagyon nagyot kellene előre lépni. És hogyha azt a színvonalat tudnák a magyar építőipari vállalkozók hozni, mint az osztrákok, akkor gyakorlatilag kétszer ekkora lehetne az építőipari termelés” – fejtette ki Suppan Gergely.
A Takarékbank is drasztikus visszaesést vár az építőiparban a kedvezményes lakásáfa kivezetésével: míg idén 20 és jövőre is 15 százalékos bővülésre számítanak a szektorban, addig 2020-ra már csak 2 százalékosat jeleznek előre.