Mészáros Sándor 20 éve működteti húsfeldolgozó üzemét a Győr-Moson-Sopron megyei Rábapordányban. Hét üzlete és huszonnyolc alkalmazottja van. Ötödével fizet majd kevesebbet az élő sertésért az áfacsökkentés után.
– Nyilvánvalóan, aki tisztességesen végzi a munkáját, annak jobb, mert akik az áfával csaltak, most nem lesznek ott a piacon, mert nem éri meg 5 százalékért kockáztatni – mondta a Hír TV-nek a férfi.
Egy másik vállalkozó is arra számít, hogy az élő és a hasított sertés forgalmi adójának csökkentése visszaszorítja a feketegazdaságot.
– Megérte a 27 százalékos áfa miatt úgymond utaztatni a sertéseket papíron, tehát ezeket az ügyeskedőket sikerül kiszűrni és a mozgásterüket így sikerül leszűkíteni. Abban bízunk, hogy ez keresletbővülést fog okozni a hazai sertéspiacon – tette hozzá Hevesi István.
Az élő sertés kilónkénti ára jelenleg 450-500 forint – a 27 százalékos áfával együtt. Ennyit fizet a vágóhíd a tenyésztőnek. Az adókulcs 5 százalékra csökkentésével a felvásárlási ár 400 forint alá megy. A feldolgozóüzemek arra készülnek, hogy a kiskereskedők és a vendéglátósok áttérnek a kedvezőbb árú félsertés vásárlására.
A fogyasztó árakban néhány százalékos csökkenést vár a vidékfejlesztési miniszter, aki a Kézműves Magyar Ízek Vásárán nyilatkozott az intézkedés lehetséges piaci hatásáról. „Hogyha kevesebb adót kell fizetni, akkor az az árakban megjelenik ugye, és erős verseny van a sertéspiacon. A sertéshús mindig vezértermék, vevőcsalogató termék, amiből komoly fogyasztás van. És ennek van egy árleszorító hatása” – vélekedik Fazekas Sándor.
A tárca kalkulációja szerint jelenleg 30-40 százalékos a feketegazdaság aránya a sertéságazatban.