Kitart a megszorítások elutasítása mellett az új baloldali-jobboldali nacionalista görög kormánykoalíció. A pénzügyminiszter pénteken az eurócsoport vezetőjével tárgyalt Athénban, majd közölte, megszakítja az együttműködést a nemzetközi hitelezőkkel, és nem kérik a hitelprogram meghosszabbítását sem. „Kormányunk teljes mértékben együtt akar működni az eurózóna intézményeivel és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), de a háromtagú bizottsággal, amely egy olyan programot hajt végre, amelynek a logikája Európa-ellenes, ezzel a testülettel, amelyik az Európai Parlament szerint rosszul szervezett, nem akarunk együttműködni” – mondta Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter.
Az eurócsoport elnöke viszont finomabban fogalmazott, szerinte egyelőre nincs döntés a február végén lejáró görög hitelprogram jövőjéről. „Tudom, hogy a görög emberek sok mindenen mentek keresztül az elmúlt években és kemény intézkedéseket kellett túlélniük. Azonban nem szabad feladni azt az előrelépést, amely Görögországot a pályára állította. Szerintem az új kormány elkötelezett, hogy megoldást keressen mind Görögország, mind az emberek és az euróövezet egésze számára” – fogalmazott az eurózóna elnöke.
Az államcsőd szélére sodródott Görögország 2010 óta az Európai Uniótól és az IMF-től kapott 240 milliárd eurós hitelből él. Cserébe a görög kormány megszorításokat vitt véghez, csökkentette a nyugdíjakat és a béreket, a közalkalmazottak egy részét pedig elbocsátották. A görög államadósság viszont a tavalyi év végére elérte a 180 százalékot és egyre több elemző is úgy látja, hogy kétséges a visszafizetés. A német, francia és olasz vezetés azonban hallani sem akar az adósság egy részének elengedéséről, és a Hír TV-nek nyilatkozó szakember is azt mondja, hogy leginkább átütemezésről lehet szó.
„A görög államadósság teljes vagy részleges leírásának jelenleg európai uniós szinten nincsenek esélyei. Már csak azért sem, mert legnagyobb hitelezője, Németország határozottan ellenzi. A jelenlegi helyzetben sokkal inkább valószínűnek tartom, hogy az athéni kormány kezdeményezni fogja majd az államadósság visszafizetési határidejének kitolását. Erre európai uniós tagállami szinten nagyobb esélyt látok. De természetesen ez is csak egy hosszabb tárgyalási folyamatot fog feltételezni, amely a tagállamok állam- és kormányfőinek konszenzusát igényli” – vélekedett Domonkos Endre, a Budapesti Gazdasági Főiskola docense.
Péntek este zárt ajtók mögött egyeztetett a görög helyzetről Strasbourgban az Európai Parlament elnöke, a francia államfő és a német kancellár. Német sajtóértesülés szerint Athénnak rövidesen húszmilliárd eurós hitelre lehet szüksége az államcsőd elkerüléséhez.