A Nemzetgazdasági Miniszter által benyújtott törvényjavaslat szerint azokat a pénztárakat kell megszüntetni, ahol a befizetők aránya a taglétszámhoz képest nem éri el a hetven százalékot, márpedig piaci információk szerint a tagdíjfizetők aránya ennek a töredéke. A jogszabálytervezet ugyanakkor rendezi a járadékszolgáltatást is, s arra is kitér, hogy a magánkasszák a jövőben többet számíthatnak fel működési költségre. Végelszámolás esetén két választási lehetősége lesz a pénztártagnak: vagy átlép egy még működő magánkasszába, vagy visszalép az állami társadalombiztosításba.
A fiktív magánpénztárak megszüntetése a cél
A csak papíron működő magánnyugdíjpénztárak megszüntetése a célja a kabinetnek a nemrég benyújtott törvényjavaslattal, ezt a nemzetgazdasági miniszter mondta a Hír TV-nek. Varga Mihály kifejtette, sok olyan magánkassza van, amely már most működésképtelen, így ügyfeleiknek nem tudnak majd nyugdíj-kiegészítést fizetni.
„A kormány világos szempontrendszert állított föl: van egy állami nyugdíjrendszer, amely az állam részéről gondoskodik a nyugdíjakról, és ezen túlmenőleg nem kötelező, hanem önkéntes magánnyugdíjpénztárak vannak, az önkéntes magánnyugdíjpénztáraknál pedig az emberek szabadon eldönthetik, hogy belépnek-e vagy sem. Itt az volt az állam számára a teendő, hogy azoknak a magánnyugdíjpénztárak esetében, amelyek nem működnek, érdemi tevékenységeket nem fejtenek ki, a meglévő megtakarított pénz biztonságáról gondoskodjon. Hiszen hogyha ez a pénz nem kamatozik, nem gyarapodik, ha a tagok nem fizetnek tagdíjakat, akkor a magánnyugdíjpénztár működése kerül előbb-utóbb veszélybe” – mondta Varga Mihály.