Mához egy hétre Záhonyban ott lesznek a gazdálkodók a traktorokkal – jelentette ki Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének elnöke, a Kossuth Rádióban. Ez azt jelenti, hogy a gazdálkodók jövő pénteken fognak tiltakozni a záhonyi határnál az Európai Bizottság döntése ellen.
A Bizottság szerdai előterjesztése, újabb egy évvel meghosszabbítanák az ukrán élelmiszerek korlátozás nélküli behozatalát az unióba, sőt immár Moldovának is megadná ezt a lehetőséget – mutatott rá a Magosz elnöke. Ez lényegében dömpingárak kialakulását jelenti az unión belül, miután olyan termékekkel kell versenyre kelniük, amelyeknek előállítása során semmilyen uniós elvárást nem kell teljesíteni. Nem csak a gabona, hanem például a vámmentesen behozható termékek közé sorolt baromfi is problémás, hiszen az elmúlt években az unió annyi új előírást fogalmazott meg a közösségen belül termelőknek, hogy a csirkék majd, hogy nem négycsillagos szállodai színvonalon vannak tartva, miközben Ukrajnába szűk terű ketrecekben tartják a baromfikat.
A Magosz, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen kiadott teganapi közleményében jelezte, támogatja a nyugat-európai gazdálkodók követeléseit, akiket Brüsszelen túl a saját kormányaik intézkedései is sújtanak. Emlékeztettek arra, hogy a magyar kormány a hazai gazdáknak nemzeti hatáskörben tüntetés nélkül is biztosítja azokat a feltételeket, amelyekért a nyugati országok termelői az utcára vonultak. Többek között:
- a gázolaj jövedéki adójának visszatérítése eddig és ezután is biztosított
- a családi gazdaságokra és őstermelőkre vonatkozó adórendszer Európában is egyedülálló
- megtiltottuk a földadó kivetésének lehetőségét
- hazánk elsőként, az Európai Bizottság döntésével is szembemenve lezárta a határait az ukrán mezőgazdasági import előtt
„A magyar gazdák kiállnak a magyar kormány mellett, amely Brüsszellel szemben is védi az érdekeinket” – közölte a Magosz és a NAK a közös közleményben. Az ukrajnai termékek vámmentes behozatala ellen Nagy István agrárminiszter is tiltakozott.
A teljes cikket a VilágGazdaság oldalán olvashatják, IDE KATTINTVA.