Kiállított napelemek a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség központjában. Egy tábla súlya 15 és 25 kilogramm, ára pedig 35-40 ezer forint között van. Január elsejétől ehhez jön még hozzá a környezetvédelmi termékdíj, ami kilónként 114 forint. A napelemszövetség értetlenül áll a sarc előtt. „Egy napelem körülbelül 35-40 évig szolgálja, ugye, a megrendelőknek az igényeit, termeli a villamos energiát, tehát semmiképpen sem nevezném környezetszennyezőnek. Majd egyszer, 40 év múlva kell újrahasznosítani, mivel a napelem szilíciumból és alumíniumból áll döntő többségében, tehát gyakorlatilag 100 százalékban újrahasznosítható. Különösen azért érdekes ez a 114 forintos kilogrammonkénti környezetvédelmi termékdíj, hogy ugyanakkor például az akkumulátorokra mindössze feleekkora, kevésbé veszélyes kategóriába sorolták: 57 forint kilogrammonként. Tehát a törvényalkotó szerint a napelemek kétszer olyan károsítóak a környezetre, mint mondjuk egy-egy ólomsavas akkumulátor” – mondta Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke.
Kiss Ernő szerint míg külföldön támogatják a megújuló energiát, itthon a magas áfa is gátolja a terjedését, a termékdíj ráadásul a külföldi cégeket hozza helyzetbe. Hasonlóan látja az ökopárt társelnöke is. „A termékdíjakat kifejezetten a környezetet károsító különböző rendszerekre lehet kivetni, vagy arra szokták, ez a funkciója magának ennek a törvénynek. Tehát egészen meglepő az, hogy kifejezetten egy, a környezetet kímélő rendszerre termékdíjat vetnek ki. A legnagyobb hangsúly most a napelemeken van, de látni kell, hogy a LED-rendszerek is hasonlóan termékdíjasok lennének, sőt a generátorok is, amelyeknek egy része kifejezetten szélerőművekbe kerül, és ez is ugyanilyen irracionális, hiszen Magyarország számára az az út, hogy minél több alternatív, megújuló energiát használjunk” – fogalmazott Szél Bernadett, az LMP társelnöke.
Az LMP ezért Áder János köztársasági elnök segítségét kéri a törvény visszavonásához, emellett törvénymódosító javaslatot is benyújtanak az Országgyűlésnek. A földművelésügyi tárca államtitkára szerint a termékdíj célja, hogy forrásokat teremtsen a termék újrahasznosítására. „Bizony ilyenkor a terméknél nemcsak azt kell néznünk, hogy működése közben környezetbarát-e, hanem az egész életciklusát tekintve, és így magát a napelemnek az újrahasznosítását is meg kell oldanunk. Maga a napelem nem különbözik a többi terméktől, és ezt nemcsak mi gondoljuk így, hanem az Európai Unió is” – nyilatkozta V. Németh Zsolt környezetügyi és agrárfejlesztési államtitkár. V. Németh Zsolt hozzátette: a kerékpárok gumiabroncsán vagy az árvízi védekezésnél használt homokzsákokon is van termékdíj. Az államtitkár szerint az új díj mindössze néhány ezer forintos drágulást hozhat a napelemek piacán.