A kórházak adóssága április végén meghaladta a hatvanmilliárd forintot a Magyar Kórházszövetség adatai szerint. A szervezet elnöke azt mondja: az adósság azért termelődik újra, mert a bevételek nem fedezik a kiadásokat. „Akár időben, akár a környező országokban, tehát az időlefolyásban, akár a környező országokhoz való viszonyításban, akár nagyobb európai trendekben gondolkozunk, súlyosan forráshiányos a magyar egészségügy” – mondta Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
A kinevezett egészségügyi államtitkár csak azután hajlandó adósságrendezésről tárgyalni, ha megnézte az intézmények gazdálkodását. Zombor Gábor, aki évekig vezetett egy megyei kórházat, arra kíváncsi, hogy egyes kórházak miért vannak egyensúlyban, mások pedig miért adósodnak el újra és újra. „Szükséges a konszolidáció a kórházak esetében, lesz is konszolidáció, de ezeket az elemzéseket el kell végeznünk, mert csak így tudunk odamenni, hogy akkor mennyi az annyi” – mondta Zombor Gábor.
A költségvetési államtitkár megemlítette a Figyelő című hetilap által szervezett konferencián, hogy az elmúlt négy évben az egészségügyi több mint százötvenmilliárd forint pluszpénzhez jutott. „Noha kedvező gazdasági növekedéssel számolhatunk és a kormányzat az elmúlt évekhez hasonlóan mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy ez a növekedés magas legyen, de látnunk kell azt, hogy a növekedésből származó forrásokat nem lehet teljes egészében kiadási területekre elosztani” – mondta Banai Péter Benő.
A gazdasági növekedésből származó bevétel jelentős részét az államadósság csökkentésére kell fordítani – hangsúlyozta az államtitkár. Banai Péter Benő megjegyezte, hogy idén adósságszolgálatra 1200 milliárd forintot költ a magyar állam.