A két hete kiadott előzetes tájékoztató szerint az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere 2261,3 milliárd forintos hiánnyal zárta az év első nyolc hónapját. A héthavi 2165 milliárd forint után 96,3 milliárd forint az augusztusi deficit, ami idén a legkisebb havi hiány.
Augusztusban a PM 3,8 százalékosról a GDP 7-9 százaléka közé emelte az államháztartás uniós módszertannal számolt eredményszemléletű idei évre várható hiányát, amire az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 1890 milliárd forintról 3600 milliárd forintra emelte az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiányára vonatkozó idei előrejelzését.
A központi költségvetés 1873,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 385,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,3 milliárd forintos hiányt könyveltek el idén augusztus végéig.
A járványügyi védekezés és a gazdaságvédelmi intézkedések továbbra is komoly forrásokat igényelnek a költségvetésből.
A központi alrendszer bevételein a koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések már több hónapja éreztetik a hatásukat. Az időarányos kétharmadhoz képest az általános forgalmi adóból augusztus végéig az éves előirányzat 56,6 százaléka, míg a személyi jövedelemadóból az éves előirányzat 63,2 százaléka folyt be. A szociális hozzájárulási adót és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokat tekintve az éves előirányzat 62,4 százaléka teljesült augusztus végéig.
A jelentés szerint az év első nyolc hónapjában 553 milliárd forintot meghaladó összeget tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések. A koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra augusztus végéig 150,6 milliárd forintot költött a költségvetés. A turisztikai fejlesztési célelőirányzatból 122,2 milliárd forint kifizetés történt.
MTI