A takarékszövetkezeti rendszer 2014 végére olyan garanciaközösséggé alakul, amely átláthatóbb lesz, és teljes biztonságot jelent az ügyfelek számára a külső gazdasági hatásokkal szemben – foglalta össze Németh Lászlóné az integráció lényegét egy hatvani sajtótájékoztatón. „Többször elhangzott már, hogy minimum ötven százalékban szeretnénk hazai tulajdonú bankokat, bankrendszert látni. Teljesen evidens gondolat volt, hogy az alapot – az ötven százalékot – a százötven éves hagyományokkal, kiterjedt fiókhálózattal rendelkező takarékszövetkezetek biztosítsák az ügyfelek számára” – fogalmazott pénzügyi államtitkár.
A decemberre felálló rendszer a vidék bankja kíván lenni: képes lesz arra, hogy eljuttassa a gazdálkodóknak a kormányzati céloknak megfelelően kialakított hiteltermékeket, és a helyben jelentkező igényeket figyelembe véve dolgoz ki további banki termékeket. „Itt mind a lakosság szempontjából – az emberek a pénzüket helyben tudják elhelyezni, ott tudják tartani –, mind a vállalkozók oldaláról lehetőség nyílik meg: kaphatunk finanszírozást működésre, kaphatunk finanszírozást gyártásra, termelésre” – hangsúlyozta Szabó Zsolt fejlesztési államtitkár.
A takarékszövetkezetek csak átvizsgálásuk után csatlakozhatnak az egységes irányítású rendszerhez. Eddig 37-ből 35 felelt meg az elvárásoknak, köztük a Hatvani és Vidéke Takarékszövetkezet. „Biztonságot, stabilitást jelent az a tőkeháttér, amit a kormány biztosított a takarékszövetkezetek átalakítására. A bizalom pedig szerintem töretlen az ügyfelek részéről” – fogalmazott Juhász Ferenc, a Hatvan és Vidéke Takarékszövetkezet elnök-ügyvezetője.
A későbbiekben a postai hálózat is bekapcsolódik a takarékszövetkezeteknek kidolgozott termékek értékesítésébe, hogy minél szélesebb körben legyenek elérhetőek.