Fájni fog az orosz élelmiszerimport tilalma a baromfiágazatnak a terméktanács szerint. Az érdekképviselet azt állítja, a korlátozó intézkedéseknek a közvetett hatásai lesznek a legerősebbek, hiszen a magyar árunak a tilalom miatt kiszorult termékekkel kell majd versenyeznie az unió piacán. Oroszországba főként kacsát, libát és pulykahúst exportálnak Magyarországról.
Az importtilalom miatt komolyabb létszámleépítésre számít a magyar élelmiszeriparban az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke. Éder Tamás Magyarország élőben című műsorunkban azt mondta: nem elképzelhetetlen, hogy a magyar piacon maradó élelmiszer-mennyiség jelentős árcsökkenést hoz majd. „Azt gondolom, hogy a közvetett hatások az egész magyar élelmiszeripar szempontjából súlyosabbak lesznek amiatt, hogy az Európai Unióban bent fog ragadni az az élelmiszertermék-nagyság, amely eddig Oroszországba ment. És mindaddig, amíg ezeknek a termékeknek nem találunk alternatív értékesítési elhelyezést, nemcsak mi, hanem dán, német, holland, egyéb vállalkozók, addig potenciálisan itt fognak ülni az európai uniós élelmiszerpiacon, nyomják a piacot, és a potenciális árcsökkenés bizony e termékek esetében felmerül” – fogalmazott Éder Tamás.
A kenyér ára is csökkenhet az orosz importtilalom bevezetése miatt, ugyanis nagy mennyiségű búzafelesleg kerülhet a piacra – mondta a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára. Nagy István szerint a kenyér azért sem lesz drágább ősztől, mert a pékek is nyertesei lesznek a kormány által tervezett ipari rezsicsökkenésnek, így kisebb lesz a kiadásuk. A Magyar Pékszövetség korábban bejelentette: a csapadékos időjárás miatt várhatóan gyenge lesz az idei gabonatermés, ezért a kenyér és a péksütemények ára akár 25-30 százalékkal is emelkedhet ősztől.
Nem csak az exportálókat érintheti
Várhatóan ősszel csökkenek az élelmiszerárak Magyarországon az orosz intézkedés nyomán, azt egyelőre nem lehet pontosan tudni, mely termékek. A Portfólió.hu makrogazdasági elemzője szerint az embargó nem csak közvetlenül azokat a kereskedőket fogja érinteni, akik Oroszországba exportálnak. „Elsősorban nem is biztos, hogy a beragadt termékek önmagukban okoznak áresést, hanem az ezzel kapcsolatos bizonytalanság. Lesznek termelők esetleg, akik alacsonyabb áron igyekeznek megszabadulni a termékektől. Hogyha ez így lesz, akkor lehet, hogy a közvetlen orosz hatáson túllövő árhatások is bekövetkeznek, de ezzel inkább az őszi hónapokban fogunk találkozni” – mondta a Hír TV-nek Madár István.
Mint ismert, Oroszország importtilalmat vezetett be a nyugati mezőgazdasági termékekre – válaszul a nyugati szankciókra. Az intézkedés az európai uniós tagországokra is vonatkozik. A rendelkezés egy évre szól, de a helyzet változása esetén Moszkva hajlandó felülvizsgálni a határidőt.
Az országon keresztüli légi forgalom korlátozását is fontolgatják – közölte Dmitrij Medvegyev miniszterelnök. Bővebben >>>