Az Alkotmánybíróság a kormány indítványára értelmezte az alaptörvényt a devizahitel-szerződésekkel összefüggésben. A kabinet első kérdése az volt, hogy eleve alkotmánysértő-e az egyoldalú, az adós számára hátrányos szerződésmódosítás. A kormány az alaptörvény M cikkének 2. bekezdésére hivatkozott, amely kimondja, hogy Magyarország fellép az erőfölénnyel való visszaéléssel szemben, és védi a fogyasztók jogait. Ebben a kérdésben az Alkotmánybíróság nem tartotta magát illetékesnek. A testület arra hivatkozott, hogy az alkotmány nem ismeri a szerződés alaptörvény-ellenességének vizsgálatát.
„Nem vezethető le az alaptörvényből alkotmányértelmezési hatáskörben az, hogy az erőfölénnyel visszaélés, illetve a fogyasztói jogok megsértésének bizonyos formái, mértéke vagy bizonyos szerződéstípus vagy annak valamely feltétele közvetlenül az M cikk 2. bekezdésébe ütköző lehetne” – mondta Paczolay Péter, a testület elnöke.
A kormány második kérdésre az Alkotmánybíróság megadta a választ. A kabinet arra volt kíváncsi, hogy módosíthatók-e törvénnyel a devizahitel-szerződések. „Az Alkotmánybíróság az alaptörvény II. cikkét és a B cikk első bekezdésében foglalt jogbiztonság elvét az M cikk második bekezdése második mondatával összefüggésben megállapítja, hogy jogszabály a hatálybalépése előtt megkötött szerződéseket kivételesen, a clausula rebus sic stantibus elve alapján megváltoztathatja. Az állam jogszabállyal a szerződések tartalmát általában csak ugyanolyan feltételek fennállásának esetén változtathatja meg alkotmányosan, mint amilyen feltételek fennállását a bírósági úton való szerződésmódosítás is megkövetel” – közölte Paczolay.
Az Alkotmánybíróság elnöke által latinul említett jogelv azt mondja ki, hogy a szerződés módosítható, ha a szerződéskötés után olyan körülmény áll be, amely valamelyik fél lényeges jogos érdekét sérti.
Visszaigazolta a kormány lépéseit az Ab
„Az Alkotmánybíróság döntése visszaigazolta a kormány eddigi lépéseit” – így reagált a nemzetgazdasági miniszter a testület határozatára. Varga Mihály ugyanakkor kiemelte: a következő kabinet feladata lesz, hogy foglalkozzon a devizahitel-szerződésekkel. A tárcavezető azt mondta, az Alkotmánybíróság határozatát előbb a Kúriának is értékelnie kell ahhoz, hogy a parlament újabb döntéseket hozzon. Varga Mihály szerint továbbra is az a cél, hogy hosszú távon senki ne legyen olyan hitelszerződésben, amely az árfolyamváltozás miatt hátrányosan érintheti.
Kivezetnék a jelzálogalapú devizahiteleket
Ha kormányon marad a Fidesz, teljes egészében kivezeti a piacról a lakáscélú jelzálogalapú devizahiteleket – ezt Gulyás Gergely jelentette ki. A párt frakcióvezető-helyettese szerint parlament az Alkotmánybíróság határozatával felhatalmazást kapott arra, hogy a következő ciklusban törvényt alkosson a devizahiteles-probléma kezelésére. Hozzátette ugyanakkor, hogy további lépésekkel megvárják a Kúria jogegységi döntését, ami sajtóhírek szerint májusban születhet meg. Gulyás a tervezett intézkedésekről azt mondta: a bankok, az állam és az ügyfelek közti tehermegosztásnál a végtörlesztés lehet előkép.
A Jobbik a parlament azonnali összehívását kéri az Ab-döntése miatt. A radikális párt nem hagyná a következő ciklusra a devizakárosultak helyzetének rendezését. A Jobbik a hiteleket a felvételkori árfolyamon forintosítaná, kártérítést fizettetne a károsultaknak, s indokoltnak tartja a banki és felügyeleti vezetők elszámoltatását
Mesterházy: Itt a lehetőség a beavatkozásra
A baloldali összefogás szerint az Alkotmánybíróság döntése azt bizonyítja, hogy a devizahitelesek problémáinak megoldása négy éve a kormány kezében van. Bárándy Gergely, az MSZP elnökségi tagja azt mondta: elsősorban a forint erősödése jelentene gyógyírt, ehhez pedig vissza kell szerezni a piacok bizalmát. Mesterházy Attila, az Összefogás miniszterelnök-jelöltje csak annyit mondott: az Ab-határozat alkalmat ad a beavatkozásra. „Ez lehetőséget ad a törvényhozók számára, hogy a társadalmi igazságosság és a józan ész jegyében beavatkozzanak. Én bízom benne, hogy ez meg is fog történni. Ezt mindenféleképpen rendezni kell” – mondta az MSZP elnöke.