Az elmúlt időszakban az éves átlagnál jóval több csapadék hullott a Dél-Alföldön. A legrosszabb helyzet Csongrád megye északi részében alakult ki, ahol szinte mindenhol vízben áll a kukorica. Itt vannak olyan területek, ahol 30 százaléknál is nagyobb terméskiesést jósolnak a termelők.
„Nagyon nagy mennyiségű csapadék hullott már júliustól kezdve, és látható már, a földön valahol már a szalma körbálák félig úsznak a vízben, hónapok óta. Vannak aratatlan napraforgó-területetek, aratatlan kukoricaterületek. És ami a legnagyobb probléma, hogy nem lehet a talajmunkát sem elvégezni, tehát a jövő tavaszi vetések is veszélybe kerültek hiszen a annyira vizesek és lágyak a földek, hogy nem lehet megmunkálni” – nyilatkozta Gémes László szegvári gazdálkodó.
A belvíz miatt a tavaszi vetésű növények talaj-előkészítése és trágyázása is nehezen halad. Van, ahol az őszi búzának még csak a felét tudták elvetni.
„Decembernek lassan a közepén tartunk, a vetések ugye már nem pótolhatók, tehát azt nem fogják pótolni. Amit eddig el tudtak vetni, az a földben van, de a többi az nem pótolható. A kukorica esetében fagyon esetleg betakarítható a növény, illetve még többen próbálkoznak lánctalpas kombájnokkal, de én úgy gondolom, hogy ez a 14 százalék, ami kint maradt a területen, már lassan azzal sem betakarítható” – mondta Kocsis László, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának vezetőhelyettese.
Az alacsony felvásárlási árak sem kedveznek a termelőknek, emellett a betakarított kukoricát még ki is kell szárítani, ami pluszköltséget jelent.