Pénteken késő este nyilvánosságra hozta az idei második, Magyarország adósbesorolásáról szóló felülvizsgálatát a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő döntésére azonnal reagált a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium is.
A pénzügyminiszter először is emlékeztetett rá, hogy az elmúlt hetekben mindhárom nagy hitelminősítő vizsgálta Magyarországot:
- a Standard&Poor’s megerősítette hazánk befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátással.
- A Moody’s is helybenhagyta a besorolást, a kilátást stabilról negatívra változtatta,
- míg most a Fitch Ratings éppen ellentétesen negatívról stabilra javította a magyar gazdaságra vonatkozó értékelését, ugyanakkor a minősítés maradt a BBB kategóriában.
Ez azért is kedvező üzenet, mert a negatív kilátás 2023 januárjától érvényben volt, vagyis egy majdnem kétéves időszak zárult le és fordult át pozitív tartományba. Ez váratlannak mondható, legalábbis előzetesen a rontás lehetősége is benne volt a pakliban.
A nagy amerikai hitelminősítő dicsérte a magyar gazdaság stabilitását, az infláció erőteljes csökkentését és a beruházások növekedését. A szakértők gyorsuló gazdasági növekedésre és csökkenő költségvetési hiányra számítanak a következő években. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy feltételezhetően nem oldják fel és a jövőben is korlátozni fogják Magyarország teljes körű hozzáférését az uniós pénzekhez. Azt is előrevetítette, hogy az új jegybanki vezetés folytatja majd a monetáris lazítást és 2025 végére 5,25 százalékpontra csökkenhet az alapkamat.
Az átlagos inflációt 2024-ben 3,7, majd 2026-ban 3,4 százalékra várja. A GDP növekedése 2026-ra 3,5 százalékra pöröghet fel.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: AFP