Akár 60 milliárd forintos veszteséget is okozhat a bankszektornak a Kúria csütörtöki döntése. A legfelsőbb bírói fórum ugyanis egy devizahiteles perében azt mondta ki, hogy az árfolyamrés költség, amelynek mértékét a kölcsönszerződésben is fel kell tüntetnie a banknak, és ha azt jogszerűtlenül emelte 1 százalékról 2 százalékra, akkor a különbözet visszajár az adósnak. Több pénzintézet viszont nagyobb, 3-4 százalékra emelte az árfolyamrést, így a visszajáró pénz is jelentősebb lehet. Az elszámolást az adósok egyedileg követelhetik a bíróságokon. Bár a Kúria nem jogegységi döntést hozott, az ítélet precedensértékű lehet az alsóbb fokú bíróságoknak.
„Pénz mindenképpen visszajár, szerintem minden devizahitelesnek, minden jelzálog-devizahitelesnek, nagy valószínűséggel – fogalmazott Varga Judit. – Ezt viszont csak egyedi ügyeknél lehet elérni, tehát perelni kell, meg kell várni az ítéletet és akkor jön vissza. Ahogy számoltuk, mondjuk 5 millió forint hitelnél maximum 60 ezer forint” – tette hozzá Az én pénzem főszerkesztője. A bírósági eljárás azonban akár több százezer forintba is kerülhet.
A megoldás a közérdekű kereset lenne, amit a pénzügyi felügyelet vagy a legfőbb ügyész nyújthat be. Az eljárás így a károsultak nélkül folyna, vagyis nekik ez nem kerülne semmibe. A bíróság kedvező döntése esetén viszont a bankokat kötelezhetik arra, hogy a különbözetet visszafizessék az adósoknak. A Hír Televízió úgy tudja, a jövő héten tárgyalások kezdődnek majd, amelyen a pénzügyi felügyelet és a bankszövetség is részt vesz.
A témával részletesen foglalkozik a Hír Televízió Bruttó című gazdasági magazinja is.