Az elmúlt egy hónapban annyi eső esett, hogy a megye északi részén szinte mindenhol vízben áll a kukorica. „Látszik itt mellettem, mögöttem is a területen, a csatornák sem tudják egy részét elvinni, és a kukoricák még talpon vannak. Megpróbáltunk gumihevederes gépekkel is dolgozni, azok sem tudták betakarítani. Egyelőre nagyon kilátástalan a helyzet, nem tudni, hogy ezen a területen, ha le is bírjuk szedni, mikor is tudjuk leszedni a területet, mennyi megy kárba, illetve hogy mi lesz a letakarított termény után lévő talajjal, hogy egyáltalán talajmunkát bírunk-e csinálni” – mondta Perjés István, a Kinizsi 2000 Zrt. növénytermesztési igazgatója.
A csapadékos ősz a jövő évi termést is visszavetheti. „Még ma is mintegy 350 hektár kukoricánk víz alatt áll, az őszi vetéseinknek az 50 százalékát sem tudtuk nagyon elvégezni, a talajmunkákkal olyan hátrányban vagyunk, hogy ebben az évben már fel sem tudunk szántani, sőt már jó minőségről már nagyon nehéz beszélni, tehát ez az év a katasztrofális évek közé kell, hogy beiratkozzon” – ezt már a cég elnöke, Farkas Sándor mondta.
Az elázott kukoricát ki kell szárítani, ami mázsánként 400-500 forintos többletköltség, miközben az országosan egyébként bőséges termés lenyomta a felvásárlási árat. Októberben még 46 ezer forintot adtak egy tonna kukoricáért, novemberre viszont 40 ezer forint alá ment az ár.
„Az árakról annyit kell tudni, hogy ugye nagyon alacsony árral indult a betakarítás idején, ami most egy kicsit emelkedett, hiszen 37-39 ezer forint közötti tonnánkénti átvételi árakról beszélnek, de ez még mindig elmarad az elmúlt évekhez. Gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy ez a megyei 6,6 tonnás termésátlag, amit a kamara felmért, az egy 37-39 ezer forintos árral a költségeknél van jelen pillanatban” – mondta Kocsis László, a Csongrád Megyei Kormányhivatal igazgatóhelyettese.
Kárenyhítést azok a termelők kapnak, akik a kukorica harmadát nem tudják betakarítani.