A kancelláriaminiszter már a múlthéten jelezte, hogy jövőre biztosan emelkedni fog a minimálbér és a garantált bérminimum. „Egy dolgot tudok biztosan, hogy a minimálbér jövőre emelkedni fog. Mi az elmúlt években is annak örültünk, hogy a munkaadók és a munkavállalók meg tudtak egyezni, továbbra is azt a garanciát vállaljuk, hogy az ő egyezségüket a kormány jóvá fogja hagyni” – fogalmazott korábban a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Gulyás Gergely számokat nem mondott, néhány napja a Magyar Idők írt arról, hogy ha a munkaadók és szakszervezetek nem tudnak megállapodni, akkor a tervek szerint 2019-ben a minimálbér 150 ezer forintra nőhet, a garantált bérminimum pedig 200 ezer forintot is elérheti.
Szerdán ismét ülésezett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma, azonban ezúttal sem sikerült egyezségre jutni a feleknek.
„Ebben a gazdaságban nagyon sok van meg, szépek voltak a számok, de az nincs benne, hogy 3 év alatt 50 százalékos legyen a béremelés, ami ez alatt van, az már elfogadható lenne, de most a kormány kezében van a döntés. Én bízom benne, hogy a kormány ezeket a gazdaság folyamatokat a kis- és közepes vállalkozások leterheltségét figyelembe véve fogja megállapítani, ezeket a mértékeket” – nyilatkozta Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ elnöke.
A VOSZ főtitkára szerint egyszámjegyű emelés lenne a realitás. „Szerintünk nem megalapozott a kétszámjegyű emelés, nem szabad elfelejteni, hogy az elmúlt két évben 24 százalékot emelkedett a minimálbér és 40 százalékot a garantált bérminimum. A jövő évben is lesz gazdaságnövekedés-bővülés, de ez nem alapozza meg, hogy el lehessen szakadni a termelékenység növekedésétől” – közölte Perlusz László.
A Magyar Szakszervezeti Szökvetség a 150 ezer forintos minimálbér összegét támogatható javaslatnak tartják, de szerintünk ez is alacsonyabb annál, mint amiről a cégeknél a tárgyalások folynak. „Nem lettek volna nagyon rossz számok de a nem volt rá nyitottság. De a cégeknél ennél egy picit jelentősebb, tehát 205-6-7-8 ezer, igazából ez a 13-15 százalék közötti sáv mozog. A 10 százalék csak közelíti, de a konkrét számokról nem tudunk megegyezni” – nyilatkozta Sáling József, a szövetség elnökségi tagja.
Megegyezés hiányában várhatóan a kormány dönt majd arról, hogy milyen mértékben emelkedjen 2019-ben a minimálbér és szakmunkás bérminimum összege.