A kormánypártok a fűtési szezon kezdetétől csökkentenék tovább a villamos energia, a gáz és a távfűtés díját. A kieső áfabevételt a központi büdzsé tartalékai fedezik – mondta a kormányszóvivő.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a jórészt önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltatók kieső bevételeit is fedezi-e a költségvetés. Januárban, az első rezsicsökkentés után ezek a cégek kaptak kompenzációt. A többi energiaszolgáltató nem számíthat ellentételezésre a kormányszóvivő szavai alapján.
„A szolgáltatók kapcsán nagyon nehéz ilyen típusú kompenzációról beszélni, hiszen csak arra emlékeztetnék, hogy a szolgáltatásban részt vevő két legnagyobb szereplő az idei évben forintra ugyanannyi osztalékot fizetett ki részvényeseinek, mint tavaly. Úgy látszik, vannak még tartalékok ebben a rendszerben” – fogalmazott Giró-Szász András.
Az Együtt–PM Szövetség vezetője igazságtalannak és fenntarthatatlannak tartja továbbra is a rezsicsökkentést. „A lakásszigetelési program, amelyet részletesen és szakmai számításokkal bemutattunk, átlagosan harminc százalékkal csökkentené egy lakás rezsifenntartási költségeit, és akkor nem beszéltünk az összes egyéb módszerről” – mondta Bajnai Gordon. Az alacsony keresetűek megélhetését Bajnai Gordon szerint nem a rezsicsökkentés, hanem az egykulcsos adó eltörlése segítené.
A fa és a szén hatósági árassá tételét is vizsgálják a kormánypártok a szénnel, illetve fával tüzelő háztartások rezsiköltségeinek csökkentése érdekében – ezt a rezsicsökkentést felügyelő munkacsoport vezetője, Németh Szilárd mondta a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.