A Hír TV által felkeresett hajdúböszörményi szövetkezet 20-22 ezer hízósertést értékesít évente. Az állattenyésztési vezető elmondta, hogy a takarmányárak 30-40 százalékos drágulása miatt így is jelentősen megnövekedtek a költségeik, a fordított áfa bevezetése pedig további nehézségeket jelenthet.
A takarmányt ugyanis forgalmi adóval együtt kell kifizetniük, a sertést viszont nettó áron kell eladni januártól. Ez – csak ennél a hajdúböszörményi cégnél – 200 millió forintos átmeneti kiesést jelent.
„Ha az áfát nem kapjuk meg, igaz, hogy rövid távon okoz ez problémát, de mégis forráshiányban jelenik meg, mert innentől kezdve az 1,2 milliárd forint helyett durván 900-950 millió forintot fogunk kapni. Eltűnik a pénz magyarul” – összegezte a Hír TV-nek Dániel László, a hajdúböszörményi Béke Agrárszövetkezet állattenyésztési főágazatának vezetője.
Bár szükségesnek nevezte a fordított áfa bevezetését a Magosz elnöke, szerinte a részleteken még változtatni kell. Sok tenyésztőnek ugyanis nincs annyi tőkéje, hogy átvészelje azt az időszakot, amíg az áfát visszakapja az államtól.
Fordított áfa a sértéságazatban
„Nem lehet likviditási problémákat okozni a termelőknél úgy, hogy közben a piac többi szereplője csak mosolyog” – mondta a Hír TV-nek Jakab István. A gazdakörök elnöke hozzátette: a likviditási helyzet javítása miatt azt szeretnék elérni, hogy a termelők „időben megkapják az áfa-visszatérítést”.
Az ágazat szerint a fordított áfa bevezetése csak részben fehéríti a szektort és jelent megoldást az áfacsalásokra. A részleteket a Vidékfejlesztési és a Nemzetgazdasági Minisztérium által létrehozott tárcaközi bizottság dolgozza ki.