Ügyfelek mentették a pénzüket egy éve a csődbe vitt soltvadkerti takarékból. A parlament múlt héten fogadott el törvényt a vidék bankjának is nevezett takarékszövetkezetek feltőkésítéséről és átszervezéséről. Az integrációt kormánybiztos irányítja a Magyar Fejlesztési Bank és a takarékszövetkezetek központi bankja, a Takarékbank közreműködésével. A Takarékbankban az állam a Magyar Posta révén tulajdont szerez.
A törvény elfogadása után az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség, amelynek elnöke Demján Sándor nagyvállalkozó, a köztársasági elnöktől kért jogorvoslatot. Az érdekképviselet szerint az alaptörvény és a takarékszövetkezetek érdekei is sérültek. Áder János maga is aggályosnak találta a jogszabályt, és megfontolásra visszaküldte a parlamentnek.
Az államfői vétó után a fejlesztési minisztérium módosító javaslatot nyújtott be. A tárca államtitkára az Országgyűlés gazdasági bizottságában hangsúlyozta, hogy a takarékszövetkezetek feltőkésítése nem marad el.
„A törvénynek az az eredeti célja semmiben nem változott, semmiben nem sérült, hogy a kormány mintegy 100 milliárd forintot tesz bele a takarékpénztárakba annak érdekében, hogy a betétesek biztonsága stabil legyen, annak érdekében, hogy a vidék bankja eredeti szerepének megfelelően az agrárvállalkozók, illetve a mikro-, kis- és közepes vállalkozók hiteligényeit a jelenleginél jobb feltételek mellett tudja kielégíteni” – közölte Fónagy János államtitkár.
A módosító javaslatról az alkotmányügyi bizottság is tárgyalt. A szocialisták – Demján Sándorékhoz hasonlóan – az előzetes egyeztetést hiányolták. „Senkivel érdemi egyeztetés nem folyt. Ez pontosan azt a feltételezést támasztja alá, amit egyébként maguk az érdekeltek is levettek ebből a történetből, hogy le akarják nyúlni ezt a bankot, illetve a takarékszövetkezet-hálózatot einstandolni akarják, mégpedig úgy, hogy a dolog nagyon komoly alkotmányos aggályokat vet föl” – közölte Lamperth Mónika szocialista országgyűlési képviselő.
Fónagy János azt válaszolta, hogy a törvényt nem a takarékszövetkezeti lobbi érdekei szerint alkották meg. „A jelenlegi takarékszövetkezeti vezetők egy részének – reményeim szerint egy kisebb részének – nem érdeke, hogy ebből az egész hálózatból egy átlátható, megfelelő garanciákkal, biztosítékokkal, megfelelő szakmai irányítással, megfelelő betétbiztonsággal működő intézmény legyen” – mondta Fónagy János.
Az Országgyűlés pénteken szavaz a takarékszövetkezeti törvény átdolgozott változatáról.