A bankszövetség szerdán közleményt adott ki, amelyben a kormány egyoldalú szerződésszegésének minősítette az újabb kiigazító intézkedések bankokra vonatkozó részét, a bankadó csökkentésének elhalasztását. „Egy évvel ezelőtt, amikor a magyar kormány megállapodást kötött a bankszövetséggel, számára biztosította, hogy ha többlethitelt helyez ki a magyar piacon, annak volumenét leírhatja az adójából – mondta a Rájátszásban Giró-Szász András kormányszóvivő, majd hozzátette: – Ez a világ legjobb üzlete”.
Nem az emberek jövedelme csökken
Hasonlóan nyilatkozott csütörtökön Rogán Antal is. Arra a felvetésre, hogy a bankszövetség úgy értelmezi, hogy a kormány egyoldalúan felmondta a bankadó csökkentéséről kötött megállapodást, azt mondta: a bankoknak „ebben még némi igazságuk is van”, de hozzátette: „az egyoldalú szerződésmódosításban a bankoknak is van gyakorlatuk, csak ezt korábban az emberek kárára tették”.
Elmondta: sosem gondolták, hogy teljesen kivezetik a bankadót, a magyar adórendszer részének tartják, csak a csökkentését tervezték. Rogán hangsúlyozta: azzal, hogy nem az emberek jövedelme csökken, hanem a bankok profitja, a következő évben fenn lehet tartani a társadalmi békét Magyarországon, alacsonyan lehet tartani a deficitet és csökkenteni az államadósságot, amit szerinte az Európai Unióban és az IMF-nél is méltányolni kell.
Mint arról az MNO beszámolt, a kormány újabb, összesen 367 milliárd forint értékű kiigazításról döntött 2013-ra. Portálunk megtudta: pénzügyi helyett gyakorlatilag nyílt politikai harc bontakozott ki az Európai Bizottság baloldali többsége és a magyar kormány között. A kabinet ugyan vállalt további kiigazításokat, de változatlanul nem hajlandó a bérekhez és a nyugdíjakhoz nyúlni. A baloldali érdekkörök az utóbbi eszközzel akarják politikailag térdre kényszeríteni az Orbán-kormányt, míg ezzel szemben a kabinet nemhogy a bérekhez nem nyúl, hanem a megmaradt bankadóból finanszírozhatja a pedagógusbér-emelést. |