Az utóbbi hónapokban rengeteg repülőtéri rémhírről lehetett hallani. Hosszú órás vagy akár napos késések is előfordulnak. Legutóbb egy Ferihegyről Törökországba tartó gép utasai jártak pórul, ugyanis a járat 40 óra csúszással indult útnak.
Pénteken kellett volna elindulnunk, péntek délután és vasárnap reggel indultunk, tehát akkor másfél napot csúsztunk. Amikor mi vasárnap 7.10-kor indultunk, és fél 3-ra értünk ide – mondta Gyarmati Rita utas.
Mindenki utazni szeretne, az utazási vágy ilyenkor sokkal erősebb, mint a téli hónapokban
– hangsúlyozta Szüle Zsolt pilóta, aki korábban pedig légi forgalom irányító volt így kiváló rálátása van arra, hogy minek köszönhető az utóbbi időben megnövekedett késések száma.
A légitársaságok, azért ezt kevesen tudják, nem rendelkeznek igazából annyi tartalékkal, mint azt mondjuk az átlagember gondolja. Tehát, ha van egy légitársaságom, az nem azt jelenti, hogy van még a garázsban három repülőgépem, amit ha probléma van be tudok dobni a rendszerbe. A légitársaságok elég szigorúan és pontosan tervezik a menetrendjeiket, ehhez megfelelően vannak a repülőgépeik felsorakoztatva.
A miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a megnövekedett utasszám mellett előfordulhat, hogy jelentősen késnek a repülőjáratok, azonban ez nem ok arra, hogy az utasok ne kapjanak meg minden szükséges információt.
Azt várjuk a légi közlekedés valamennyi szereplőjétől, beleértve a HungaroControlt is, hogy készítsenek akciótervet, minden információt folyamatosan biztosítsanak az utasoknak. A földi kiszolgálástól elvárjuk, hogy gyorsítsák radikálisan a folyamatot. A fogyasztóvédelmi hatóságot az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően arra utasítja a kormány, hogy a legszigorúbban járjon el a jelentős késéseknél és szabjon ki jelentős bírságokat
– mondta Gulyás Gergely a Kormányinfón.
A szakértők szerint a károsultak, amennyiben igazolni tudják a késedelemből okozott kiesésüket, kárukat úgy a légitársaságnak kártérítési kötelezettsége van a jegyvisszatérítésen felül is.