A főváros egyik belvárosi bevásárló központjában működik az országban a legtöbb, összesen négyszáz üzlet, a boltok felének 400 négyzetméternél nagyobb az alapterülete. A KDNP törvénymódosító javaslata szerint vasárnaponként ezeknek kellene zárva lennie. A plázának a hét utolsó napján átlagosan 30-35 ezer látogatója van, ők azonban nem mindannyian vásárolnak. Sokan étterembe, moziba mennek vagy játszóházba viszik a gyerekeket.
„Jellemzően az éttermek és a gyerekjátszók nem fognak beleesni a négyzetméterhatályba, a mozi azonban igen. Itt kérdéses az, hogy például az állami ünnepeken, amikor a mozi és az éttermek vannak nyitva, a mozi nélkül ez milyen szám lesz. Állami ünnepeken is 12-15 ezer fő látogatja a bevásárlóközpontunkat. Tartok attól, hogy csak az éttermek teljesen más számot fognak mutatni” – nyilatkozta Prosits Attila, a Westend Ingatlanhasznosító és Üzemeltető Kft. ügyvezető igazgatója.
A tengeri élővilágot bemutató Tropicarium is bevásárló központban található. A legtöbb család vasárnap nézi meg a hüllőket, kétéltűket és halakat. A cégnél azt remélik, rájuk nem vonatkozik majd a tilalom. „Az ilyen szabadidős központoknak, mint a Tropicarium, a Csodák Palotája, nyitva kell maradniuk. A családoktól nem lehet megtagadni, hogy olyan napokon, amikor otthon vannak, és el tudjanak menni szórakozni, kikapcsolódni, együtt lenni, akkor ne tudják ezt megtenni.” – véli Mátrai Anikó, a Tropicarium Kft. marketingvezetője.
A Csodák Palotájába az iskoláscsoportokat általában hétköznap viszik el a tanárok – engedményes jegyáron, a hétvége a teljes árat fizető családoké. „A vasárnapi és a szombati közönség az, amely jellemzően magasabb jegyárakkal látogatja a Csodák Palotáját. Gyakorlatilag ők teszik lehetővé azt, hogy a tanítási napokon az iskolai csoportokat, amelyek tanulmányi útra, tanulmányi kirándulásra érkeznek hozzánk, kedvezményes áron tudjuk fogadni” – mondja Mizda Katalin ügyvezető igazgató.
A Magyar Beváráslóközpontok Szövetsége számításai szerint ha vasárnap nem nyithatnának ki a nagyobb üzletek, harmincötezer munkavállaló válna feleslegessé a plázákban, ezáltal csökkennének az állami járulék- és adóbevételek. „Tizenöt-húszezer embert majdnem rögtön érintene egy ilyen döntés, nagy részüket valószínűleg elbocsátanák a munkaadók rövidebb távon belül. Ezenkívül még legalább tizenötezer embert érintene, akinek részben túlórával kellene szembenéznie, vagy esetleg csökkentett fizetéssel” – véli Gyalay-Korpos Gyula, a szervezet elnöke.
A kisebbik kormánypárt javaslatát a nemzetgazdasági tárca vezetője nem támogatja, a miniszterelnök pedig a döntés meghozatala előtt további konzultációkat folytat az érintett szakszervezetekkel és vállalkozásokkal.