A szakirodalom szerint a Magyarországon elkövetett nemi erkölcs és nemi szabadság elleni bűncselekmény minden ötödik sértettje kiskorú személy. A büntető törvénykönyv jelenleg nem ismeri a pedofília fogalmát, az ilyen bűnözőket szexuális erőszak, szeméremsértés, vagy kiskorú veszélyeztetése miatt vonják felelősségre.
„Ezek a bűncselekmények szabadságvesztéssel büntetendők, elkövetőik pedig mélyen megvetett személyek nemcsak a társadalomban, de a bűnözők között is” – jelentette ki a Ripost 7-nek dr. Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója.
„A megfelelő szankcionálás nagyon fontos, ugyanakkor a megelőzés is. Sajnos ezek a bűncselekmények sokszor rejtve maradnak, mert a környezet közömbös és nem jelez. Pedig a tüneteket nem nehéz felismerni. A pedofilok jellemzően férfiak, akik egyedül, magányosan, sokszor zárkózottan élnek. Szociális kapcsolatuk alig van, bűnös magatartásukban sokszor szerepet játszik a gyermekkorban elszenvedett hasonló trauma. Amikor a gyanú felmerül, érdemes a hatósághoz fordulni, akár anonim módon is. Emellett fontos, hogy a gyerekek és a szülők felismerjék a veszélyt, odafigyeljenek a biztonságos internet-használatra.”
Ha kijönnek a börtönből, folytatják, ahol abbahagyták
A pedofília veleszületett adottság, komplex pszichiátriai rendellenesség, amely a tudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlan és befolyásolhatatlan. Czeizel Endre tanulmánya szerint a többéves börtönbüntetés nem változtatja meg a pedofilok vágyait, a szabaduláskor éppolyan betegek maradnak, és pont ugyanakkora veszélyt jelentenek a kiskorúakra, mint amikor a rács mögé kerültek.
Nagyobb büntetés, kémiai kasztrálás, listázás
S hogy mit lehet tenni? Növelni lehet a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények büntetési tételét.
„Az is a megelőzés része, ha a pedofilok számára biztosítja a társadalom a betegségből való gyógyulás lehetőségét, pont azért, hogy aberrált vágyaikat ne éljék ki vagy ne tudják kiélni”
– ecsetelte dr. Garamvölgyi László. „Ehhez meg kell őket nyerni az együttműködésre, hiszen társadalmi kérdés, ha tetszik, közügy, hogy merjenek szakemberhez fordulni, még mielőtt bűncselekményt követnének el.”
Szintén lehetséges megoldás egy adatbázis létrehozása az ismert pedofilokról, illetve a lakókörnyezet és az iskolák értesítése, ha ilyen ember lakik a közelükben. Ez Angliában és Amerikában bevett gyakorlat, itthon a szigorú adatvédelmi és személyiségi jogi szabályozás nem engedi.
Egyre több helyen alkalmazzák Európában, például az Egyesült Királyságban és Németországban a kémiai kasztrálást, amely gyógyszerek segítségével egyszerűen megszünteti a nemi vágyat. Magyarországon Czeizel Endre három önként jelentkezőn is elvégezte ezt a műveletet, ám felemás eredménnyel. A kísérlet után mégis úgy gondolta: az önkéntes alapon történő kémiai kasztráció még mindig reményt keltőbb eljárás, mint a börtönbüntetés, és a büntetőjogban is alkalmazni kellene.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható
Ripost