"Jelenleg üzleti úton vagyok és szeretném megkérdezni, hogy szervezhetem-e a futárszolgálattal történő szállítást." Ilyen és ehhez hasonló felütésű üzenetekkel próbálják kicsalni a gyanútlan fogyasztókból a pénzüket az online csalók. Az ismert internetes piactereken egyre többen futnak bele szélhámosokba, sok esetben már az első érdeklődések is megtévesztők lehetnek.
"A büntetőjogi következmény mindenféleképpen a kár nagyságától függ" - mondta Janklovics Ádám ügyvéd, aki több védekezési módra is felhívta a fogyasztók figyelmét.
Hozzátette: "Legyenek résen, gyanakodjanak és csak olyan felületről kell és szabad vásárolni, ami nem irányít át, ahol nincsen csel, ahol nincsen csavar, ahol nem kérnek bankszámlaszámot, ahol nem kérnek telefonszámot, nem kell előzetes regisztráció, nem kell SMS... Ami teljesen egyszerű és megszokott."
Marsi Tamás, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet szakértője figyelmeztet arra is, hogy törekedjünk a személyes átvételre és ne dőljünk be annak se, ha a vevő más weboldalakra akar minket terelni az online piacterekről.
A szakértő hozzfűzte: "A legfontosabb, hogy ne fizessünk eladóként a vevőnek, ez a legfontosabb. A vevő tőlünk nem kér pénzt, mi akarunk tőle kérni pénzt. Tehát a vevő fizet majd nekünk. Mi eladóként semmilyen pénzt ne adjunk, bármilyen módszerekkel, válogatott módszerekkel próbálják elérni, hogy az eladó fizessen nekünk pénzt, valahova fizessen pénzt. Ne tegyük ezt meg, mert az ő dolga, a vevő dolga a fizetés, ez nagyon fontos."
A rendőrség szerint 2023-ban a csalások 72%-a, összesen 14 ezer eset történt az online térben. Az ezzel okozott kár pedig meghaladta a 10 milliárd forintot.