Kevesen tudják, de a Magyarországon is élnek medúzák. Igaz az édesvízi medúzák (Craspedacusta sowerbii) nem képesek megnőni akkorára, mint sósvízi társaik, a kifejlett példányok is maximum 4 centiméteresek.
A Magyar Haltani Társaságnak (MHTT) egy horgász küldött be videót, amelyet Mezőtúr mellett, a Peresi-Holt-Körösön készített. „Meg tudnák mondani, hogy milyen medúza lehet?” – kérdezte levelében a pecás.
Az MHTT rövid válaszában megerősítette az észlelést. Azt írták, hogy a felvételen az Európában és hazánkban is sokfelé terjedő édesvízi medúza lehet.
„Úgy tartják róla, hogy a tiszta vizet kedveli, így a jelenléte jól minősíti a holtág vizét” – állapítottták meg a szakvéleményben.
Az édesvízi medúzák nem őshonosak Európában, kutatók feltételezései szerint Délkelet-Ázsiából kerülhettek a kontinensre.
A hazánkban is megtalálható édesvízi medúza teljesen ártalmatlan az emberre nézve, ezért akkor sem kell medúzacsípéstől félnünk, ha megérintjük az állatot. A 10 forintos nagyságú csalánozókban csupán mikroszkopikus méretű csalánsejtek vannak, amelyek csak az egysejtű táplálékaikra vannak hatással – ezt már a HelloVidék írta egy korábbi cikkében.
Érdekes, hogy ezek az apró állatok Európában nem őshonosok. Különféle becslések szerint a hazánkban is megtalálható medúzafaj Délkelet-Ázsiából került Európába az 1920-as évekbe úgy, hogy az állatok vagy a petéik egy akváriumból az édesvízbe jutottak, de van egy olyan teória is, ami szerint a kiszáradt petéket a vizekbe hordta a szél és azok fejlődésnek indultak a rájuk kedvező körülmények között.
Az édesvízi medúzák a magasabb hőmérsékleten érzik magukat jól, télen elpusztulnak. A szaporodásuk 22 Celsius-fokos vízhőmérséklet felett indul meg, de az akvaristák szerint a 22-28 fokos lágy vagy közepesen lágy víz az ideális a számukra.
Elképzelhető, hogy az elkövetkezendő években egyre több helyen meg fognak jelenni a medúzák, ugyanis a hazai vizek minősége kiváló, a nyári csúcshőmérsékletek pedig évről-évre rekordokat döntögetnek.
Így néz ki közelről:
A medúzák jelenléte tehát nem számít különlegesnek, egy pár évvel ezelőtti gyűjtés alapján a következő vizekben már észleltek édesvízi medúzát:
Sükösdi-tó
Mályi-tó
Kistokaji-tó
Esztergom, Palatinus-tó
Salgótarján, Közép-bányató
Csobaji holtág
Gyékényesi Kavicsbányató
Hiricsi-tó
Veszprém-Kadártai bányató
Kabai-víztározó
Szálkai-víztározó
Ongai tavak
Kisoroszi bányató
Hejőkeresztúr, Debreczeni-tó
Budakalász, Omszki-tó
Drávaszabolcsi homokbányató
Vámosmikolai bányató
Nyergesújfalui tavak
Veszkényi bányató