A per azért jutott le harmadfokig, mert – Fekete-Győr esetében – első és másodfokon ellentétes döntések születtek.
A két politikus ellen is a 2018 decemberi események miatt emeltek vádat, konkrétan a Kossuth téri, december 12-i és 13-i ellenzéki tüntetések miatt, amelynek során a vád szerint dulakodtak a rendőrökkel, sőt Fekete-Győr füstgránátot hajított a rendőrsorfal mögé.
2023 májusában a Budai Központi Kerületi Bíróság első fokon Fekete-Győrt felmentette a vádak alól, Szarvast azonban bűnösnek mondta ki csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűntettében. Ezért a politikust a bíróság két év börtönre ítélte, amelynek végrehajtását három évre felfüggesztették.
Másodfokon Fekete-Győr is bűnös
Másodfokon azonban fordulat történt és
már nem csak Szarvast, hanem a Momentum egykori elnökét is bűnösnek mondták ki hivatalos személy elleni erőszakban.
Fekete-Győrt a Fővárosi Törvényszék egy év börtönbüntetésre ítélte, ezt azonban két év próbaidőre felfüggesztett. Szarvas büntetését ugyanakkor helyben hagyta a másodfokú bíróság.
A vádhatóság mindkét politikus esetében fellebbezett, elsősorban eltérő jogi minősítés megállapítása érdekében. Szarvas Koppány Bendegúz esetében a Fővárosi Törvényszék által kimondott folytatólagos helyett kétrendbeli elkövetés, míg Fekete-Győr esetében a társtettesi minősítés megállapítása érdekében.
Az ügyészség emellett mindkét terhelt esetében hosszabb idejű próbaidőre tett indítványt, és az úgynevezett előzetes mentesítést sem tartotta indokoltnak, azaz hogy a két vádlott mentesüljön a büntetett előélethez fűződő joghátrányok alól. A védelem felmentésért, illetve ennek elutasítása esetén enyhítésért fellebbezett.
Itt az ítélet
A Fővárosi Ítélőtábla csütörtöki tárgyalására eljött a Momentum „színe-java”, Cseh Katalintól Gelencsér Ferencig, de itt volt a párbeszédes Szabó Tímea és a független Hadházy Ákos is.
A tárgyaláson az utolsó szó jogán tett felszólalásában Szarvas-Koppány az ügyészség vádiratát egy abszurd viccnek nevezte, amelyet sem a rendőrtanúk sem a videófevételek nem támasztottak alá. Szarvas szellemesen szánt, papírból felolvasott beszédében többször is sértegette a vádhatóságot.
Fekete-Győr koncepciós és politikailag motivált eljárásról beszélt, és ártatlanságát hangsúlyozta. Mint mondta, egy olyan mozgalmat alapított, amely „mindig az első sorokban harcolt" . Elmondta azt is, hogy most is mindent úgy tenne, mint hat évvel ezelőtt.
Az Ítélőtábla ezek után határozathozatalra vonult vissza, majd ítéletet hirdetett. A táblabíróság
alapvetően helyben hagyta a másodfokú ítéletet, egyben helyet adott az ügyészségi indítványnak.
Eszerint Szarvas Koppány Bendegúz esetében a kétrendbeli elkövetést, míg Fekete-Győr esetében a társtettesi minőséget állapította meg. Szarvast emellett előzetes mentesítésben részesítette.
Az indoklás szerint a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék helyesen állapította meg a térnyállást és eleget tett indoklási kötelezettségének. A bíró egyebek mellett arra mutatott rá, hogy a rendőrök felé dobálás nem fér bele a vélemény-nyilvánítás szabadságába.
Az ítélet jogerős.
Forrás: Mandiner.hu