2025. 01. 18. Szombat Piroska napja
Jelenleg a TV-ben:

Az aranyember

Következik:

Szélesvásznú történelem - Az aranyember 22:10

Quaestor-botrány: menthetők lettek volna az ügyfelek

Hír TV

2018. március 28., szerda 18:34, frissítve: szerda 20:32

Ismét a jegybank előtt tüntettek a Quaestor károsultjai, miután a Magyar Nemzet megírta, a brókerház számláján a három évvel ezelőtti bedőlésekor volt annyi pénz, hogy kifizesse a kisbefektetőket. A Jobbik azt ígérte, hogy az MNB-t is bevonja a kártalanításba, amiért nem ellenőrizte megfelelően a brókercégeket – erről megállapodást is kötött a károsultakkal.

„Vissza a pénzünk!”

Ismét a Magyar Nemzeti Bank előtt tüntettek a Quaestor-károsultak. A molinókkal, a jegybankelnököt rabosító bábuval és megafonnal érkező demonstrálók felelősségre vonást és kártalanítást követeltek. A brókercég 2015-ös bedőlése után több ezer ügyfélnek ragadt bent a pénze. Az ügyészségi vád szerint azért, mert a cég vezetői fiktív papírokkal kereskedtek, és több tíz milliárdot sikkasztottak el.

Magyar Nemzet cikke szerint a Quaestor számláin lett volna pénz a kisbefektetők kártalanítására, a cégnek pedig azt ígérte a kormányzat, hogy ha a Külügyminisztérium kimenekítheti a csaknem négymilliárdos vagyonát a Quaestorból, akkor megmentik a céget. A Szijjártó Péter vezette tárcához tartozó nemzeti kereskedőházak pénzét még időben engedték kivenni, a céget viszont nem mentették meg, a kisbefektetők pénz nélkül maradtak.

Tarsoly Csaba, a cégcsoport elnöke előzetes letartóztatásban van, az ügy pedig már a bíróság előtt.

A károsultak közössége együttműködési nyilatkozatot írt alá a Jobbikkal. A dokumentum szerint a szervezet vállalja a károsultakkal és a többi civil szervezettel való kapcsolattartást a brókerbotrányok rendezésében, továbbá új kárrendezési törvényt dolgoz ki. Az ellenzéki párt frakcióvezetője szerint a Quaestor megmaradt ingatlan vagyonából ki lehetne fizetni a károsultakat, a felelőssége miatt pedig a nemzeti bankot is bevonná a kártalanításba.

„Tekintettel arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem a megfelelő gondossággal és szakmaisággal látta el a pénzügyi felügyeleti tevékenységet, és ugyanúgy előtte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, amely korábban a pénzügyi felügyeletért felelős volt, nem a megfelelő gondossággal ellenőrizte a csaló brókercégeket, ezért lehetett 15 éven keresztül ellopni az emberek pénzét, ezért történhetett meg a több mint 300 milliárd forintos károkozás a csaló brókercégek részéről, ezért magának a Magyar Nemzeti Banknak kell helytállnia” – fogalmazott Volner János.

Az LMP a tőkepiaci felügyeleti törvényt is felülvizsgálná. Szél Bernadett szerint a Quaestor-csalás összefonódik a kormánypártok politikusaival. „Plusz van itt egy olyan helyzet, amely miatt ’97-ig vissza kell menni, és ez a tőkepiaci felügyeleti törvénynek a hiányossága. Amiatt tudnak rendszeresen brókerbotrányok történni az országban, mert nem elég mély és hathatós az ellenőrzés. A Fidesz alatt még gyöngébbé vált, elismerem, de vállaltam, hogy a ’97-es tőkepiaci felügyeleti törvényt is felülvizsgáljuk, és olyan ellenőrző mechanizmusokat építünk a rendszerbe, hogy ez a csúfság soha többet senkivel ne fordulhasson elő” – reagált a pártvezető.

A Fővárosi Főügyészség közleményben a 2016-os vádiratra hivatkozik, azt írja, a cégcsoport a vizsgált időszakban már fizetésképtelen volt.

Közleményben tagadja a Külgazdasági és Külügyminisztérium, hogy Szijjártó Péter megígérte a Quaestor megmentését. Azt írja: a tárcavezető azért állt kapcsolatban a szintén győri Tarsoly Csabával, mert akkor a helyi futballklub tulajdonosa volt, és külgazdasággal is foglalkozott. 

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!